Karbohidrat absorbsiyonunun biyokimyasal incelenmesi
Biochemical investigation of carbohydrate absorption
- Tez No: 111887
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
VI- ÖZET Bu çalışmada, karbohidrat malabsorbsiyonu ile ilgili basit tarama testleri (gaita pH, redüktan madde ve gaita şeker kromatografisi) ile laktoz malabsorbsiyonunun biyokimyasal tanı testleri (laktoz yükleme sonrası nefeste H2, idrar galaktoz ve plazma glukoz ölçümü) irdelenerekpratik uygulanabilirlikleri ve tanı değerleri araştırılmıştır. 40 çocuk gaitasında yapılan çalışmada, sınırlamaları gözönünde tutulmak şartı ile, gaita pH ve redüktan madde analizlerinin çocuklarda karbohidrat malabsorbsiyonunun taramasında etkin olarak kullanılabileceği, iki test arasında çok iyi uyum bulunduğu, birbiri için onay testi olarak kullanılabilecekleri saptandı. Pozitif çıkan gaita örneklerinde karbohidrat tipini belirlemede, ince tabaka şeker kromatografisi yeterli bulundu. Laktoz malabsorbsiyonunun biyokimyasal tanısı için laktoz yükleme sonrası plazma glukoz ölçümü yanısıra iki noninvazif yöntem (nefes H2 ve idrar galaktoz ölçümü ) laboratuvara kazandırıldı. Laktoz malabsorbsiyonunun tanısında alışılmış ince bağırsak biyopsi materyalinde laktaz aktivite ölçümü yerine“iki pozitif parametre”(plazma glukoz artışı £ 20 mg/dl, nefeste H2 artışı £ 20 ppm) kriteri“gold standart”kullanılarak sınırlı sayıda örnekle yapılan (46 hasta ve 19 tıp fakültesi öğrencisi) çalışmada, yetişkin primer laktaz eksikliğine bağlı laktoz malabsorbsiyonunu ~ % 84 sıklıkta bulundu. iki pozitif parametre laktoz malabsorbsiyon göstergesi olarak alındığında, tüm çalışma grubunda (n=65) plazma glukoz ve nefes H2 ölçümleri duyarlılıkları ( sırayla %93, ve %94,7) birbirine yakın bulundu, diğer yandan iki test sonuçları %12 vakada uyumsuzdu. Laktoz malabsorbsiyonu biyokimyasal tanısında, diğer bir noninvazif parametre 1.saat idrarında galaktoz/kreatinin (mg/mg) ölçümü laboratuvara kazandırıldı. Bu metodun uygulanması kolay ve tekrarlanabildiği yüksek (%1,87) ve ortalama verimi (%105) yeterli bulundu. Laktoz malabsorbsiyonu için £ 0,1 mg/mg galaktoz/kreatinin oranı sınır değer seçildiğinde, bu parametre diğer iki laktoz tolerans testi parametresine çok yakın duyarlılıkta (%93,5) bulundu. Sonuç olarak, laktoz malabsorbsiyonunun sık görüldüğü ülkemizde, laktoz malabsorbsiyonunun biyokimyasal tanısında iki noninvazif ölçüm sonucu elde edilen (nefeste H2 ve 1.saat idrarında galaktoz/kreatinin oranı)“iki pozitif parametre”kriterinin pratikte uygun protokol olarak gözükmektedir. 54
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY In this study, simple screening tests employed for detection of carbohydrate malabsorption (stool pH, stool reducing sugars and sugars chromatography) and biochemical diagnostic tests of lactose malabsorption, after lactose loading (breath H2, urine galactose and plasma glucose measurements) were evaluated and their diagnostic values were investigated. At the present study covering 40 children, it was determined that stool pH and reducing sugar analyses can be used for screening of carbohydrate malabsorption in children, by taking some limitations into consideration. There was good correlation between these two tests and either one can be used for confirmation of the other. Thin layer sugar chromatography was found to be sufficient for discriminating the carbohydrate type of the positive stool samples. In addition to plasma glucose measurement after lactose loading, two other non invasive methods (breath H2 and urine galactose measurement) were included in the test repertory of our laboratory. By use of“two positive parameters”criterion (increase of plasma glucose < 20 mg/dL, breath H2 increase >20 ppm) instead of the generally used lactase activity measurement in the small bowel biopsy samples as the gold standard for diagnosis of lactose malabsorption. Frequency of lactose malabsorption due to primary adult lactase deficiency was established to be -84%. The sensitivity of plasma glucose and breath H2 measurements were similar (93% and 94.7% respectively), when“two positive parameters”criterion was accepted as the indicator of lactose malabsorption in the whole study group (n=65). Nevertheless, the results of two tests are discordant in 12% of the cases. Another non invasive parameter for biochemical diagnosis of lactose malabsorption, the galactose/creatinine (mg/mg) ratio determination in first hour urine sample was introduced in the repertory of the laboratory. This method was found to be easy to perform, to have high precision (1.87%) and sufficient mean recovery (105%). Sensitivity of this parameter was found very close to the other lactose tolerance tests (93.5 %) when galactose/creatinine ratio ^0.1 mg/mg is accepted as cut off limit for lactose malabsorption Conclusively, in our country where lactose intolerance is frequent, in the biochemical diagnosis of lactose intolerance the positivity of two non invasive measurements (breath H2 and galactose/creatinine ratio in first hour urine sample) (“two positive parameters”criterion) is likely a convenient protocol practically. 55