Tip II diabetes mellituslu hastalarda renal hasarın tespit edilmesinde glomerüler ve tübüler belirteçlerin rollerinin irdelenmesi
Grumerular and tubular markers in A group of type II diabetic patiens
  1. Tez No: 111888
  2. Yazar: NİHAL AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ TAGA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
1. ÖZET Ekstrasellüler matriks değişiklikleri diyabetik nefropatinin patogenezi içinde yer almaktadır. Bu çalışma içinde Tip II diyabetik hastalarda idrarda Tip IV kollajen, fıbronektin ve N-asetil-B-D glikozaminidaz gibi parametrelerin idrarda albumin atılımı ile ilişkisi incelendi. Aynı zamanda serum sistatin C seviyeleri değerlendirildi. Bu çalışma sağlıklı ve Tip II diyabetik hastalardan oluşmaktadır. Gruplar 15 sağlıklı kişi (Grup SK), 1 5 normoalbuminürik hasta grubu (Grup N alb), 1 5 mikroalbüminürik grup (Grup Malb) ve 1 5 proteinürik grup (Grup Opro)'tan oluşmaktadır. Tip II diyabetik ve sağlıklı kişilerden 24 saatlik idrar ve venöz kan örnekleri toplanmıştır. İdrarda Tip IV kollajen ve fıbronektin ELISA metodu ile sistatin C seviyeleri türbidimetrik enhanced partiküler ölçümü ile ve idrarda NAGA ölçümleri spektrofotometrik yöntemiyle yapılmıştır. İdrar albümin seviyeleri ise, nefolometrik yöntemle değerlendirilmiştir. Gruplar arasında yaş, cinsiyet ve diyabet süresi açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Serum sistatin c düzeyleri ile de gruplar arasında bir fark bulunmamıştır. İdrarda tip IV kollejen düzeyleri o.pro gruplarında SK gruplarına nazaran anlamlı yükseklik tespit edilmşitir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Extra cellular matrix changes are involved in the pathogenesis of diabetic nephropathy. The aim of this study was to evaluate urinary collagen IV, fibronectin and N-acetyl-B-D glucose aminidase (NAGA) excretion and the relationship of these parameters with urinary albumin excretion in type II diabetic patients. Also Serum cystatin C levels were evaluated Fifteen normaolbuminuric (Group Nalb), 15 microalbuminuric (Group Malb), 15 overt proteinuric (Group Opro) type 2 diabetic patients and 15 healthy subjects (Group SK) were included in the study. Twenty-four hour urine and venous blood samples were collected. Urine collagen IV, fibronectin and levels were measured by Elisa Method, serum cystatin C levels were measured by turbidimetric enhanced particuler assay, urine NAGA meassured by spectrophotometry. Urinary microalbumin levels were detected with nephelometri there was not significant different between those groups according to age, sexuality, and diabetes duration.