Ratlarda tiroid hormonuna çinkonun etkisi
The Effects of zinc on tyhroid hormones in rats
- Tez No: 111898
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MUHTAR TİFTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
6. ÖZET: S.Ü Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya (Tıp) Ana Bilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ /KONYA-2002 ALPERTUNGA KARAFAKIOGLU Raflarda Tiroit Hormonlarına Çinkonun Etkisi Canlı organizmada biyolojik olaylarda metallerin rolü çok eski zamanlardan beri bilinmekle beraber, gerçek fonksiyonları yakın zamanlara kadar açıklanamamıştır. Bu elementlerden özellikle insan sağlığı ve tıpta güncel araştırma konusu olanlardan biri de çinkodur. Biyolojik veya biyokimyasal düzeylerdeki çinko hormonları veya tersine hormonları çinko metabolizmasını etkileyebilmektedir. Hipertiroidizmde yüksek, Hipotiroidizm de ise düşük plazma çinko seviyelerinin gösterilmesi troid hormonları ile çinko arasında bir ilişkinin var olabileceğini düşündürmektedir.Bu noktadan hareketle planlanan bu çalışma, ratlarda çinko eksikliği ve takviyesinin serbest ve total Ts ve T4 düzeyleri ile plazma TSH ve çinko düzeylerini nasıl etkilediğinin belirlenebilmesi amacı ile gerçekleştirildi. Araştırma Selçuk Üniversitesi Deneysel tıp Uygulama ve Araştırma Merkezinden temin edilen Spraque - Dawley cinsi 45 adet erişkin erkek rat üzerinde aynı merkezde gerçekleştirildi ve gruplar aşağıdaki şekilde oluşturuldu. 1- Çinko Eksik Grup (n=l 5) 2- Çinko Takviyeli Grup(n=l 5) 3- Normal Kontrol Grubu (n=15) Dört hafta süren çalışmanın sonunda ratlardan dekapitasyonla alınan kan örneklerinde serbest ve total T3 ve T4 ve TSH düzeyleri AMERLEX- IRMA RIA kiti kullanılarak, Immulite - 2000 (DPC,USA) cihazında tayin edildi. Plazma çinko düzeyleri Atomik Absorpsiyon Spektrofotometresinde belirlendi.
Özet (Çeviri)
7.SÜMMARY The Effects Of Zinc On Thyroid Hormones İn Rats It has been know that metals have same roles on biological process in the organim but their real fimctions have not defined pricely.Zinc is One of these elements which is parheulary important in human health and is an extent medical research subject. Biological levels of high zinc may effect hormones and also hormones may effect on the metabolism of zinc. It may be levels of zinc in hyperthyroidism and oiw levels in hypothyroidism may show a relation between the thyroid hormones and zinc. In this study to determine the effects of zinc deficiency and supplementation on serum free and total T3, T4 levels and plasma TSH and zinc levels have been investigated.Spraqe - Dawles the study was performed on 45 male rats from Selçuk Univereity Experimental Medical Application and Research Center.