Deneysel hipotiroidi oluşturulan erkek ratlarda koenzimq-10'in spermatojenik kök hücrelere etkisinin immünohistokimya teknikleri ile belirlenmesi
Investigation of the effect of coenzymeq-10 on spermatogenic stem cells by immunohistochemistry techniques in experimental hypothyroid male rats
  1. Tez No: 767989
  2. Yazar: HATİCE NUR ŞEFLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABİHA SERPİL KALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Testis uzun süre tiroid hormonuna yanıtsız olarak kabul edilmiştir. Ancak hayvanlarda olduğu gibi insanlarda da farklı testis hücre tiplerinde tiroid hormon reseptörlerinin varlığı gösterilmiştir. Buna göre, hipotiroidizmin testis fonksiyonu üzerinde ve daha yaygın olarak fertilite üzerinde dikkate değer etkileri vardır. KoenzimQ10, erkek infertilitesini tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır. KoenzimQ10 vb. takviyeler, oluşum ve olgunlaşmanın tüm aşamalarında anormal sperm üretimini önleyebilmektedir. Hipotiroidi bulgularında testis disfonksiyonu üzerine çalışmalara rastlanmıştır, fakat mevcut literatürde hipotiroidi durumunda spermatogenik kök hücrelerin durumuna ilişkin sınırlı sayıda bilgi yer almaktadır. Çalışmamızda deneysel hipotiroidi oluşturulmuş ratlarda koenzimQ10'nin, spermatogenik kök hücrelere etkisini PLZF, GFRA, THY1, SOX3 belirteçleri kullanarak immünokimyasal analizlerle; serum TSH, fT3, fT4 hormon düzeylerine etkisini ise biyokimyasal analizlerle ortaya konmuştur. Muhtemelen kısa süreli Hipotiroidi modeline bağlı olarak deney grupları arasında immüno-ekspresyon düzeylerinde ciddi fark gözlenmedi. KoenzimQ10'nin tedavi gruplarında (grup3 ve grup4) serum hormon (TSH, fT4) düzeylerini düzenlediği saptanmıştır. Sonuç olarak, Hipotiroidili hastalarda KoenzimQ10, tiroid hormon düzeylerinin düzenlemesinde değerli terapötik fayda sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The testis has long been considered unresponsive to thyroid hormone. However, the presence of thyroid hormone receptors in different testicular cell types has been demonstrated in humans as well as in animals. Accordingly, hypothyroidism has notable effects on testicular function and, more commonly, on fertility. CoQ10 is widely used to treat male infertility. CoQ10 etc. supplements can prevent abnormal sperm production at all stages of formation and maturation. Studies on testicular dysfunction in hypothyroidism findings have been found, but there is limited information in the current literature on the status of spermatogenic stem cells in hypothyroidism. In our study, the effect of CoQ10 on spermatogenic stem cells in rats with experimental hypothyroidism was determined by immunochemical analyzes using PLZF, GFRA, THY1, SOX3 markers; Its effects on serum TSH, fT3, fT4 hormone levels were demonstrated by biochemical analyzes. No significant difference in immuno-expression levels was observed between the experimental groups, possibly due to the short-term Hypothyroidism model. CoQ10 was found to regulate serum hormone (TSH, fT4) levels in the treatment groups (group3 and group4). In conclusion, CoQ10 may provide valuable therapeutic benefit in the regulation of thyroid hormone levels in patients with hypothyroidism.