Diabetes mellituslu hastalarda diabet yılının eritrosit membranı Na + - K + ATPaz (EC:3.6.1.37) aktivitesi ile kemokin ve sitokinler arasındaki ilişkinin araştırılması
- Tez No: 111897
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET GÜRBİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
6.ÖZET Diabetes Mellitus'lu hastalarda diabet yılının eritrosit membranı Na+-K+ ATPaz akti vitesi ile kemokin ve sitokinler arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla S.Ü. Meram Tıp Fakültesi Endokrinoloji Polikliniğinde Tip-II diabet tanısıyla takip edilen 55 hasta çalışmaya dahil edildi. Diabet yılına göre gruplandırılan vakalardan l.grup; 0-5 yıldır diabeti olan 19 hastadan(9K, 10E), 2.grup 6-10 yıldır diabeti olan 20 hastadan(12K. 8E), 3. grup 11 yıldan fazla diabeti olan 16 hastadan(9K, 7E), kontrol grubu ise 25(1 7K, 8E) sağlıklı kişiden oluşturuldu. Bütün gruplarda AKŞ, Na-K ATPaz aktivitesi, EL- la, BL-2R ve IL-8 tayini yapıldı. Açlık kan şekeri, Na+-K+ ATPaz aktivitesi ortalama ± standart seviyeleri ve IL-1, IL-2R, IL-8 düzeylerinin ortanca(min-max) değerleri 0-5 yıldır hasta olanlarda sırasıyla 189±64,lmg/dl, 3,9±0,3 umol Pi/mg prt/10 dk, 12,3(3,3-85,4)pg/ml, 627(310-807) U/ml, 26,6(4,6-185,8) pg/ml, 6-10 yıldır hasta olanlarda 202,7±61mg/dl, 3,6±0,3 umol Pi/mg prt/10 dk, 10,6(4,5-294,7) pg/ml, 581(311-861) U/ml, 28,3(13,9-327,7) pg/ml, 11 ve daha fazla yıldır hasta olanlarda 220,l±81,5mg/dl, 3,7±0,3 umol Pi/mg prt/10 dk, 13,4(6,7-95,8) pg/ml, 759(242-1286)U/ml, 42,6(16,2-175,7) pg/ml, kontrol grubunda 93,7±15,5 mg/dl, 4,2±0,1 umol Pi/mg prt/10 dk, 24,4(3,3-110,4) pg/ml, 536(365-832) U/ml, 31,2(18,5- 1645,5) pg/ml ölçüldü. Diabetli hastalarda glukoz seviyesi yüksek, Na+-K+ ATPaz aktivitesi ve IL-1 seviyesi düşük bulundu. Glukoz ile IL-8 arasında ve EL-2R ile hastalık süresi arasında anlamlı pozitif bir korelasyon izlendi. EL-1 seviyesi 2. grupta 1. gruba göre yüksek, IL-2R seviyesi 3. grupta kontrol grubuna göre yüksek bulundu. EL-8 açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunamadı. İnsülin kullanan hastalarda Na+-K+ ATPaz aktivitesi ile IL-1 arasında negatif korelasyon tesbit edilirken diğer sitokinler arasında korelasyon yoktu. Na+-K+ ATPaz aktivitesi düşüklüğü; eritrosit zan lipid içeriğinin değişmesine ve zar yapısının bozulmasına, IL-1 seviyesinin düşüklüğü; anormal lipid metabolizması ve kan şekeri regülasyon bozukluğuna bağlı yetersiz hücresel beslenmeye, 3. grupta IL-2R seviyesinin yüksekliği; diabetin ilerlemesine bağlı non enzimatik glikozilasyon ürünlerinin makrofajlardan sitokin salınımını stimüle etmesine ve okside LDL'nin artmasına bağlı olabileceği sonucuna varıldı. 71
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY AN INVESTIGATION THE RELATIONSHIP BETWEEN THE PERIOD OF DIABETES ON ERYTHROCYTE MEMBRANE Na-K ATPase ACTIVITY AND CYTOKINES IN THE DIABETES MELLITUS PATIENTS To investigate the relationship between the period of diabetes on erythrocyte membrane Na+-K+ ATPase activity, chemokine and cytokines, 55 patients with DM who applied to Endocrinology Polyclinic of Medicine Faculty of Selçuk University were included to study. The patients were grouped as fallows: Group 1;19 patients (9 females(F), 10 males(M)) who have DM for 0-5 years, Group 2; 20 patients (12 F, 8 M) who have DM for 6-10 years, Group 3; 16 patients (9 F, 7 M) who have DM for more than 1 1 years and Group 4;25 healthy control individuals(17 F, 8M). In all groups; fasting blood glucose, Na+-K+ ATPase activity, EL- la, IL-2R and EL-8 were analyzed. The mean ± standard deviation of fasting blood glucose, Na+-K+ ATPase activity, the median(min-max) levels of IL-1, IL-2R and IL-8 values giving respectively below regarding to the study groups; in groupl: 189±64,lmg/dl, 3,9±0,3 umol Pi/mg prt/10 min, 12,3(3,3-85,4) pg/ml, 627(310-807) U/ml, 26,6(4,6-185,8) pg/ml, in group 2: 202,7±61mg/dl, 3,6±0,3 umol Pi/mg prt/10 min, 10,6(4,5-294,7) pg/ml, 581(311-861) U/ml, 28,3(13,9-327,7) pg/ml, in group 3: 220,l±81,5mg/dl, 3,7±0,3 umol Pi/mg prt/10 min, 13,4(6,7-95,8) pg/ml, 759(242-1286) U/ml, 42,6(16,2-175,7) pg/ml, in group 4: 93,7±15,5 mg/dl, 4,2±0,1 umol Pi/mg prt/10 min, 24,4(3,3-110,4) pg/ml, 536(365-832) U/ml, 31,2(18,5-1645,5) pg/ml. In the patients who have DM, fasting glucose were found significantly increased, Na+-K+ ATPase activity and IL-1 levels were found significantly decreased for control group. There positive correlation was determined between glucose and EL-8, EL-2R and period of DM. The levels of EL-2R were increased in group 3 with respect to control group result. There was no significant differences between groups in EL-8 levels. The negative correlation was found between Na+-K+ ATPase activity and EL-1 in patients who were using insulin. The reduction in Na+-K+ ATPase activity may be the result of changing in lipid content of erythrocyte membrane and impairment of membrane structure, the decrement in levels of EL-1 may be the result of abnormal lipid metabolism and impairment of blood glucose regulation which are lead to insufficient of cell uptake of glucose, the increment in levels of EL-2R of group 3 may be the result of stimulation of cytokine expression in macrophages by glycation products which is due to development of diabetes and increment in oxide LDL. 72