İliofemoral aterosklerotik hastaların lipid oksidasyonu ve aterojenez yönünden incelenmesi
  1. Tez No: 111906
  2. Yazar: M. MURAT UNCU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ARZU SEVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Ateroskleroz, patogenezinde birçok faktörün rol oynadığı metabolik bir hastalıktır. Çalışmamızda anjiyografi ile iliofemoral aterosklerotik hastalık tanısı konmuş 21 hasta ile 21 sağlıklı kişide aterosklerozda etkili olduğu bilinen parametreleri inceleyip bulgularımızı ve parametreler arasındaki ilişkileri irdelemeyi planladık. Bu amaçla oksidatif stres göstergesi olarak tiobarbitürik asitle reaksiyonlaşan maddeler (TBARS), paraoksonaz (PON) aktivitesi, okside LDL otoantikoru (oLAB), apo Al ve apo B ve lipid profili (total kolesterol, trigliserid, HDL, LDL, VLDL) analizlendi. TBARS ve PON aktivitesi spektrofotometrik, oLAB eliza, apo Al ve apo B immunotürbidimetrik, total kolesterol, trigliserid ve HDL HDL enzimatik yöntemle çalışıldı. TBARS bulguları aterosklerotik hasta grubunda oksidatif stresin arttığım gösterdi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Atherosclerosis is a metabolic and multifactorial disease. 21 patients diagnosed as iliofemoral atherosclerotic disease by angiography and 21 healthy controls formed the study groups. We aimed to study the parameters known to affect atherogenesis and evaluate our findings in both groups. To serve this purpose; we studied thiobarbituric acid reactive substances (TBARS) as a marker of oxidative stres; paraoxonase activity (PON); oxidized LDL autoantibodies (oLAB); apo B and apo Al levels and lipid metabolism related parameters (total cholesterol, triglycerides, HDL, LDL, VLDL). TBARS and PON activity were measured spectrophotometrically; oLAB by elisa; apo Al and apo B immunoturbidometrically; total cholesterol, triglycerides and HDL enzimatically. Our findings related to TBARS confirmed increased oxidative stres in the patient group.