Glial ve meningioma tipi insan beyin tümörlerinde monoamin oksidaz (MAO) aktivite değişiklikleri ile antioksidan sistem ilişkileri
The relationship between the changes in monoamine oxidase (MAO) activity and the antioxidant system in glial and meningioma type human brain tumors
- Tez No: 111922
- Danışmanlar: PROF.DR. EMEL ZENGİN ULAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
VII.ÖZET Monoamin oksidaz biyojenik aminlerin, diyetle alınan aminlerin, ksenobiyotiklerin, serotonin,dopamin gibi nörotransmitterlerin oksidatif deaminasyonunu katalizler. Şimdiye kadar MAO aktiviteleri ile ilgili yapılan araştırmalar daha ziyade nörodejeneratif ve psikolojik hastalıklar üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu hastalıklarda dopamin metabolizmasının artması sonucunda lipid peroksidasyonlarına ve dolayısıyla mebran hasarına yol açan H202 ve ROS oluşur. Amin oksidaz aktivitelerinin büyümekte olan dokular ve bazı tümör cinslerinde artmış olduğu da gösterilmiştir. Ancak yaptığımız litteratür araştırmasında, beyin tümörlerinde MAO aktiviteleri ile ilgili birkaç çalışmaya rastladık. Bu nedenle arştırmamızda insan beyin tümörlerinde MAO aktiviteleri ile lipid peroksidasyon ve ROS'a karşı savunma yapacak olan antioksidan sistemini incelemek istedik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Monoamine oxidase catalyses the oxidative deamination of biogenic amines, dietary amines, xenobiotics amines, neurotransmitters like serotonin, dopamin. Recent studies revealed that MAO activities are increased with neurodegenerative and psychological diseases. As aresult of the enhanced metabolism of dopamine in these diseases H2O2 and ROS are formed thus leading to lipid peroxidation and membrane damage. It has been shown that the amine oxidases (AOs) activity in growing tissues and some tumors are elevated. In the literatures, we have seen a few studies related to MAO activities in brain tumors. For this reason, in our study the aim was to investigate the changes of MAO activities, the lipid peroxidation and the antioxidant levels in human brain tumors.