İntrakranyal meningiom ve glial tümörlerde tümör dokusu, serum ve beyin- omurilik sıvısındaki bakır, çinko düzeyleri ile bakır/çinko oranının kontrol grubu ile karşılaştırılması
Comparison of copper, zinc levels and copper-zinc ratio in tumor tissue, serum and cerebro spinal fluid in intracranial meningioma and glial tumors with the control group
- Tez No: 823907
- Danışmanlar: DR. HALİL TOPLAMAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Son zamanlarda, birçok araştırmacı bakır, çinko gibi eser elementlerin malign hastalıklardaki biyolojik önemi ve bu elementlerin konsantrasyonlarının malign hastalıkların prognozu , hücre büyüme hızı, anaerob glikoliz ve tümör dokusundaki nükleik asit konsantrasyonu ile ilişkisi üzerinde çalışmışlardır. Tümörlü hastalarda bakır ve çinko'nun serum ve beyin omurilik sıvısı düzeyleri ile ilgili birçok çalışma vardır. Çinko, RNA ve DNA polimeraz gibi birçok enzim için bir kofaktördür. DNA yapısı ve bazların çiftleşmesi (basepairing) için çinko nükleik asitlerle etkileşir. Bu tip etkiler, somatik mutasyonlara yol açar. Çinko'nun yetersiz alımı yara iyileşmesinin gecikmesi, büyüme geriliği, anoreksi, hiposmi ve çeşitli cilt distrofilerine neden olur. Bakır, hematopoez, kemik ve bağ dokusu metabolizması ile ilgilidir. Uzun süreli bakır yetersizliği, anemi, lösemi, ve osteoporoza neden olur. Bakır önemli bir anjiogenik faktördür. Bu çalışma, santral sinir sistemi gliomu ya da meningiomu olan hasta grubunun, serum ve BOS düzeylerine ilave olarak, tümör dokusundaki bakır ve çinko oranlarının da malignite dışı nedenlerle öpere edilen hasta grubunun, söz konusu eser element düzeyleri ile karşılaştırılarak anlamlı bir ilişki yada farklılığı araştırma amacı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, many researchers have studied the biological importance of trace elements such as copper and zinc in malignant diseases and the relationship of the concentrations of these elements with the prognosis of malignant diseases, cell growth rate, anaerobic glycolysis and nucleic acid concentration in tumor tissue. There are many studies on serum and cerebrospinal fluid levels of copper and zinc in patients with tumors. Zinc is a cofactor for many enzymes such as RNA and DNA polymerase. DNA structure and bases interacts with zinc nucleic acids to couple. Such effects lead to samatic mutations, insufficient intake of zinc, delayed wound healing, growth retardation, anorexia, causes hyposmia and various skin dystrophies. Information on copper hematopoiesis, bone and connective tissue metabolism. Long-term copper deficiency causes anemia, loss and osteoporosis. Copper is an important angiogenic factor. Recently, many researchers have studied the biological importance of trace elements such as copper and zinc in malignant diseases and the relationship of the concentrations of these elements with the prognosis of malignant diseases, cell growth rate, anaerobic glycolysis and nucleic acid concentration in tumor tissue. There are many studies on serum and cerebrospinal fluid levels of copper and zinc in patients with tumors. Zinc is a cofactor for many enzymes such as RNA and DNA polymerase. DNA structure and bases interacts with zinc nucleic acids to couple. Such effects lead to samatic mutations, insufficient intake of zinc, delayed wound healing, growth retardation, anorexia, causes hyposmia and various skin dystrophies. Information on copper hematopoiesis, bone and connective tissue metabolism. Long-term copper deficiency causes anemia, loss and osteoporosis. Copper is an important angiogenic factor. The aim of this study is to investigate a significant relationship or difference by comparing the copper and zinc ratios in tumor tissue in addition to serum and CSF levels of the patient group with central nervous system glioma or meningioma with the trace element levels of the patient group operated for non-malignant reasons. Made with.