Samsun il merkezindeki gürültü kirliliğinin incelenmesi ve kirliliğin insan psikolojisine etkilerinin araştırılması
Investigation of noise pollution in the city center of Samsun and its effects on the human psychology
  1. Tez No: 11195
  2. Yazar: HANİFE KURU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN NURİ ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
-51- ÖZET Bu çalışmada, Samsun il merkezinde seçilen 30 ölçüm noktasında bir yılı kapsayan dönemde bina dışı gürültü düzeyi ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca seçilen iki binada bina içi gürültüsü ölçülerek bunun insan psikolojisi üze rindeki etkileri çeşitli testlerle incelenmiştir. Samsun il merkezinde bina dışı ortamda, trafikten kaynaklanan genel gürültü düzeyi ortalamaları 68-79 dBA arasında değişmekte olup, bu değer Gürültü Kontrol Yönetmeliğinde belirtilen maksimum 65 dBA'den büyüktür. Bina dışı gürültü ölçümlerinde haftalık gürültü düzeyi ortalaması bakımından 23 ölçüm noktası ve haftalar arasındaki farklar istatistiki an lamda çok önemli bulunmuş, ölçüm yapılan saatler arasında ise fark buluna mamıştır. Gürültü düzeyi ortalamaları bakımından, günlük ölçümlerin yapıldığı 23 ölçüm noktasında günler ve haftalar arasındaki fark önemli bulunmuştur. Bina dışı gürültü düzeyi ölçümlerinin değerlendirilmesi sonucunda Samsun il merkezinde gürültü sınırlarının aşıldığı ve gürültü kirliliği bu lunduğu ortaya çıkmaktadır. Bina içi gürültü düzeyi ortalamaları şehir içindeki öğrenci yurdunda 52-62 dBA, Kampus öğrenci yurdunda ise 50-60 dBA arasında değişmektedir. Bu değerler Gürültü Kontrol Yönetmeliğinde sosyal konutlar için belirlenen mak simum 50 dBA'li aşmaktadır. Bin'a içi gürültü düzeyi ortalamaları bakımından, binalar arasındaki fark önemli bulunmuştur. Yapılan testler, bina içi ortam gürültüsünün yurtlarda barınan öğ rencilerde anksiyete ve depresyona sebep olduğunu göstermiştir. Bina dışı gürültüye maruz olan şehir merkezindeki öğrenci yurdunda etkilenme, kampus içinde ve dış gürültü etkisinde olmayan öğrenci yurduna oranla anksiyete ve depresyon açısından farkın önemli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-52- INVESTIGATION OF NOISE POLLUTION IN THE CITY CENTER Or SAMSUN AND ITS EFFECTS ON THE HUMAN PSYCHOLOGY SUMMARY In this study the noise pollution originated from city traffic in the main streets of Samsun has been investigated in addition the effects of the noise originated from city traffic on human psychology were analysed by application of various phychological tests on female university students in two student halls, one hall is situated in city center, another is far from traffic noise. In the city center of Samsun, 30 locations were selected for the noise level measurements. In these locations monthly, weekly and daily noise level variations were measured and compared with some factors, such as number of vehicles, height of buildings, lenth of streets etc. Particular attention was paid to main streets, and traffic junctions. According to the statistical analysis of the measured sound levels, the average values for all of the streets and traffic junctions where measurements made and were" reached higher than the national and international standarts and the pollution level. The results of the pychological tests applied to the university studentsin two different inside hall environment clearly show1 that the students who live in the student hall located city center have been effected by the noise pollution more than others who live in the halls far from city traffic. I:i