Endüstriyel atık sulardan fenol giderilmesi
- Tez No: 11196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE BÜYÜKGÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
¦\7. - üzır Bu çalışmada, kesikli ve sürekli laboratuvar model sistemlerinde endüstriyel atık sulardan fenol giderilmesi in celenmiştir. Sistemlerin arıtım kinetiği üzerinde durularak kinetik parametreler hesaplanmıştır. Çalışmalarda sentetik atık su kullanılmıştır. Fenol giderilmesi Ondokuz Mayıs üni versitesi Kampusu atık suyundan alınan numunenin havalandı- rılmasıyla elde edilen karışık kültür ve İzmit Tüpraş işlet melerinden temin edilen WBE L.T.ü.'nin ürettiği özel“Phenobac”isimli bakteri ile sağlanmıştır. Mikroorganizma serbest ve tutuklanmış mikroorganizma olarak kullanılmıştır. Kesikli sistemde en iyi arıtım“Phenobac”bakterisinin serbest halde kullanılması durumunda sağlanmıştır. Bu bakteri ile 14 günlük çalışma süresinde fenol giderme hızı 2,73 x 10 mg /titre, gün ve. arıtım yüzdesi % 93, mikroorganizma özgül büyüme hızı ( M ) 0,6 5 gün olarak bulunmuştur. Sürekli sistemde yapılan çalışmalarda iki kademeli sis temde daha yüksek arıtım elde edilmiştir. Bu sistemde özel“Phenobac”bakteri kullanımı ile 6 saatlik alıkonma süresinde arıtım yüzdesi % 72,2 olarak hesaplanmıştır. Değişik alıkonma sürelerinde kinetik parametreler, gıda maddesi tüketim hızı (qm) 4,8 x 10 -4 saat ve gıd 21,4 mg/1 olarak bulunmuş tur. (qm) 4,8 x 10 -4 saat -1 ve gıda maddesi konsantrasyonu (Ks) Tutuklanmış mikroorganizmalarla serbest mikroorganiz malara göre daha yüksek fenol konsantrasyonlarında çalışmanın mümkün olabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
'I.1, SUMMARY In this work, phenol removal from industrial wastewater has been examined using continuous and batch stirred tank reactor systems in laboratory scale and kinetic parameters of these systems were ca leu la ted. Synthetic wastewater was used in this study. The treatments were carried out with the mixed culture obtained from the aspirated sample of Ondokuz Mayıs University wastewater and“Phennobac”bacteria of W.B.E. Ltd. provided from Tüpraş, İzmit. Microorganism was used both as free and immobilised forms. In batch stirred tank system, the best treatment has -4 been reached phenol removal rate of 2,73 x 4 0 mg/Litre day and phenol treatment percentage was 93 % in a 14 days duration when free“plenobac”bacteria was used. The specific growth rate of microorganism ( M) was found to be -1 0,6 5 day in this system. Two different systems (step continuous and continuous) were tried as a continuous system and the former was found to be more convenient than the other. The phenol treatment percentage of was calculated as 72 % for this step continuous system. The kinetic parameters rate of waste utilization (qm) -4 and gield coefficient (Ks) wore found to be 4,76 x 10 hour and 21,4 mg/litre, respectively, for various residence times. It was observed that using immobilized microorganisms, it was possible to study wi I h higher phenol cor»cetrations than for free, microorganisms.