Samsun il merkezindeki 45-65 yaş grubu kadınlarda menapozal dönemin değerlendirilmesi
- Tez No: 91855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENNUR DABAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Public Health, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Menopoz ovaryumlarm aktivitelerini kaybetmesiyle ortaya çıkan adetin kesilmesi durumudur. 40-45 yaşlarında başlayan bu dönemin kadın hayatında klinik, metabolik ve psikoseksüel açıdan önemli bir yeri vardır. Bu araştırmada; Samsun il merkezindeki 45-65 yaş grubundaki kadınlarda, menopoza girme yaşım ve bunu etkileyen faktörleri saptamak amaçlanmıştır. 22 Aralık 1999-07 Şubat 2000 tarihleri arasında Samsun il merkezindeki sağlık ocaklarına baş vuran 45-65 yaş grubundaki 923 kadına uygulanan anketle kadınların demografik özellikleri, sağlık durumları, doğurganlık bilgileri, menopoz yaşı, menopozal dönem yakınmaları ve sigara kullanma durumlarına ait bilgiler elde edilmiştir. Kadınların doğal menopoz yaşı ortalaması 45.8±0.2 yıl, menopoz yaşı ortancası 46.0 yıl olarak saptanmıştır. Eğitim düzeyinin, gebelik sayısının, canlı doğum sayısının, menarş yaşının, kontraseptif yöntem kullanımının ve sigara içiminin menopoza girme yaşına bir etkisi olmadığı görülmüştür (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Menopause is the permanent cessation of menses by declining in ovarian functions. This period beginning at 40 -45 ages affects women's life associated with many clinic, metabolic and psycho-sexuel changes. This study aimed to determine the age of menopause and the factors affecting it in women aged 45 -65 in Samsun province. This study was performed between December 22, 1999 - February 07, 2000. Data were collected through a questionnaire about demographic features and health status, fertility determinants, age of menopause, menopausal symptoms and smoking habit from 923 participants aged 45 -65 who applied to the health centers in Samsun province. The average age of menopause was found to be 45.8 + 0.2 years and the median was 46.0 years. It was determined that the age at which menopause occurs was not affected by factors such as educational level, number of pregnancies, number of living children, the age of menarche, use of contraceptive methods and smoking (p>0.05).