1980 sonrası dönemde tarımda uygulanan politikalar ve sektördeki gelişmelerin analizi
After 1980 the policy applied in agriculture and the analyses of sector development
- Tez No: 112003
- Danışmanlar: PROF.DR. SAMİ GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET İnsan tarafından kendisine yararlı, özellikle beslenmesi için gerekli hayvansal ve bitkisel ürünler elde etmek amacıyla, belirli bir biyolojik ve sosyo-ekonomik ortamda girişilen etkinliklerin tümü olarak tanımlanabilen tarım, insanlık tarihi boyunca en önemli üretim sektörlerinden biri olmuştur. Ülkemizde toplam istihdamın %45'ini, milli gelirin %13'ünü oluşturan tarım sektörü halen ekonomimizin en önemli sektörlerinden biri olmayı sürdürmekte ve diğer sektörlerden farklı bir şekilde desteklenmektedir. Tarım politikaları tarımsal ürün fiyatlarındaki istikrarsızlığı azaltmak, tarım çalışanlarının gelir seviyelerini yükseltmek, tarımsal üretimi ülke çıkarlarına uygun hale getirmek ve üretici ile tüketiciyi korumak gibi çeşitli amaçlarla uygulanmaktadır. Türkiye'de tarım politikaları, taban fiyatı uygulaması, destekleme alımları ve prim sistemi gibi dolaysız müdahaleler veya girdi desteklemeleri, düşük faizli kredi verilmesi, vergi-resim ve harçlarda iyileştirmeler, doğrudan yardımlar gibi dolaylı müdahaleler olarak uygulanmaktadır. Destekleme politikalarına gerekli olan kaynaklar çeşitli fonlardan, bütçeden ve Ziraat Bankası'ndan sağlanmaktadır. Bu tez çalışmasında Türkiye'de tarım sektöründe uygulanan politikalar ve uygulama sonuçlarını analizi amaçlanmıştır. Tezin içeriğinde, tarım sektörünün tanımı ve önemi üzerinde durulmuş, tarım sektörünün özellikleri ve Türkiye'deki yeri açıklanmıştır. Türkiye'de uygulanan tarım politikaları hakkında bilgi verilmiştir. Konu AB ve OTP çerçevesinde değerlendirilmiştir. Tezi hazırlarken bu konu ile ilgili kurum ve kuruluşlar ziyaret edilmiş, ilgili kişilerle görüşülmüştür. Bu kurumların ve üniversitelerin kütüphanelerinden gerekli kaynaklara ulaşılmaya çalışılmıştır. Çeşitli gazetelerde ve ekonomi dergilerinde yayınlanan konu ile ilgili makalelerden yararlanılmıştır. Türkiye'de uygulanan tarım politikalarının belli bir sistematikten uzak bir şekilde, kısa veya orta vadeli olarak hazırlandığını ve bu palyatif politikalarla istenilen sonuçlara yarılamadığını söylemek mümkündür. Bu durumun 1980 öncesi olduğu kadar sonrasında da geçerli olduğunu görmekteyiz. Bu politikalarla tarım kesiminin yapısal sorunlarına bir bütün olarak eğilinmemiş, dönemsel uygulamalarla yetinişmiştir. AB ve OTP'na uyum içinde yapılması gereken çok şey olduğunu söylemek mümkündür. VIII.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Agriculture is one of the most important product section of all times, and it can be explained as where standard biological and social economic envirament activations appears for the human beings to get animal and plant raw materials. In our country agriculture occupies the %45 of the total employment and the %13 of the national revenue, also agriculture still remains the most important part of the economy by the governments special supportings. Agriculture politics are used in various aims like to decrease the negative price stability of the agricultural product, to increase the revenue of the farmer to make perfect agricultural products for the benefit of the country, to perfect the producer and the consumer. In Turkey agriculture politics are applying, like base price apply, supporting purchase premium system in a direct interference or input supportings, to give low interest credit, direct help in a indirect interperence. The source which is needed to support politics are ensure from budget, Ziraatbank and different kinds of funds. In this thesis what aimed is the analyses of Turkish agriculture politic results. The thesis explains the importance and the meaning of agriculture section in Turkey. Also thesis gives information about agriculture politics in Turkey. The subject is appraise in the circumstances of AB and OTP. When the thesis was preparing, below resources was used; university libraries and the people related with this subject. Different kinds of newspaper, economy magazines, articles. The agriculture politics which are applied in Turkey was out of systematic control and politics prepared short or middle term. With this policy we can easily say that we couldn't reach the best result. After 1980's nothing has changed. The politicians never made a good project for the agriculture, they always prepare partial remedies which aren't successful. There are a lot of thing that must be done for the AB and OTP. IX