Ceza muhakemesinde kamu davasının açılması
- Tez No: 112013
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HANDAN YOKUŞ SEVÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Çalışmanın temel sorunu, hazırlık soruşturması sırasında kamu davası açma mecburiyeti ilkesinin geçerli olduğu durumlarda Cumhuriyet Savcısının delilleri değerlendirme yetkisi ve kamu davası açma mecburiyeti ile bu mecburiyeti sonucunda oluşturduğu iddianamenin yapısı ve sonuçlarının neler olduğudur. Kamu davası açmak için yeterli delil bulunmasının önemine değinilip, nazarlık soruşturmasının tam ve eksiksiz olarak yapılması ve bunun sonucunda düzenlenecek iddianamenin neleri içermesi gerektiği vurgulanmıştır. İki bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, savcılık kurumu, koğuşturma mecburiyeti ilkesi ve maslahata uygunluk ilkesi ve ithamın ertelenmesi konuları, ikinci bölümde ise, iddianame, ek iddianame ve sözlü dava konulan ele alınmıştır. Bu anlamda, savcılık kurumunun yapışma, görevlerine, tarihsel gelişimine ve diğer ülkelerdeki konumuna değinilmiş, kamu davası açma mecburiyeti ilkesine ve maslahata uygunluk ilkesine değinilip bu konularda açıklamalarda bulunulmuştur. İddianame kurumu ele alınırken de; iddianame kavramı, iddianame yerine geçen belgelerin neler olduğu ve iddianamenin unsurları ele alınmış, iddianamenin düzenlenmesinin sonuçları gösterilmiştir. İddianame kurumu ile birlikte sözlü dava, ek iddianame ve ek savunma konularına konunun kapsamı dışına çıkılmadan değinilmiş, ayrıca iddianamenin reddi ve iadesi, ithamın ertelenmesi, lekelenmeme hakkı konula rı değerlendirilmiştir. Tüm bu konular açıklanırken, uygulamadaki ve öğretideki görüşlere yer verilmiş, olan ve olması gereken hukuk açısından konular ele alınmış, yürürlükte bulunan mevzuatın yanı sıra başta CMUK 1999 Tasamı ve TCK 1997 Tasamı olmak üzere yeni yasalara ilişkin çalışmalar ilgili konularda açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT The main subject of this study is, the right of the public prosecutor in evaluating the evidence and the obligation to litigate a public prosecution and the structure and consequences of the indictment he prepared as a result of this obligation during the preliminary inquiry. It has been focused on the importance of having enough evidence to litigate a public prosecution and what an indictment that will be prepared as a result, should contain. The first part of the study deals wtih the public prosecutor concept and the principle of obligatory investigation, the second part deals wtih the indictment, additional indictment and verbal litigation. In this sense, the structure, duties, historical development and the position in foreign countries of the public prosecutors and the principle of litigating a public prosecution have been explained. As the indictment institution was taken up, the concept of indictment, the documents mat stand in for an indictment, the results of preparing an indictment have been explained. Trying not to skip out of the subject, together with the indictment concept, verbal litigation, additional indictment, as well as the refusal and return of the indictment have been taken up. During all these explanations the discussions both in practice and in die doctrine, the positive law as well as mainly the CMUK (Criminal Procedure Act) 1999 Draft and TCK (Turkish Criminal Code) 1997 Draft, studies relating new acts have been mentioned about in the context.