Seri muhakeme usulü ve adil yargılanma hakkı yönünden değerlendirilmesi
Evaluation in terms of expedited trial procedure and the right to fair trial
- Tez No: 931763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Ceza muhakemesinde, tarafların hakları gözetilerek soruşturma ve kovuşturma faaliyeti neticesinde maddi gerçeğe ulaşılması amaçlanmaktadır. Günümüzde çeşitli nedenlerle işlenen suç oranlarında meydana gelen artış, yargı organlarının iş yükünün artmasına sebebiyet vererek yargılama sürelerinin uzaması ve masraflı hale gelmesi sonucunu doğurmuştur. Bu nedenle hukuk sistemlerinde, klasik muhakeme sürecindeki zaman, emek ve masrafı azaltarak maddi gerçeğe etkin ve hızlı bir şekilde ulaşmayı amaçlayan alternatif uyuşmazlık çözüm yolları kabul edilmiştir. Aynı amaçla ülkemizde önödeme, uzlaştırma ve kamu davasının açılmasının ertelenmesi şeklindeki alternatif uyuşmazlık çözüm yollarının yanında seri muhakeme usulü ceza muhakemesi sistemimize dahil edilmiştir. Seri muhakeme usulü, kanunda belirtilen katalog suçlardan birini işlediği hususunda hakkında yeterli şüpheye ulaşılan şüpheliye, Cumhuriyet Savcısı tarafından usul hakkında bilgi verilmesinin akabinde belirlenen yaptırımın teklif edildiği, şüphelinin de müdafi huzurunda yaptırımı kabul etmesi ile düzenlenen talep yazısı neticesinde mahkemenin inceleme yaparak hüküm kurduğu, kendine özgü kurallar barındıran bir muhakeme usulüdür. Seri muhakeme usulünün uygulanabilmesi, şüphelinin müdafi eşliğinde özgür iradesiyle kabul etmesine bağlı olup kabul etmemesi halinde soruşturma genel hükümler çerçevesinde yürütülerek neticelendirilir. Seri muhakeme usulünde, ceza muhakemesi süreci basitleştirilerek hızlı bir şekilde adalet neticesine ulaşabilmek amacıyla şüphelinin iradesi doğrultusunda adil yargılanma hakkı kapsamında bir takım haklardan feragat etmesi sonucu doğmakta, bir yandan da hak kaydı yaşamaması amacıyla güvence mekanizmaları düzenlenmektedir. Tez çalışmamızda, seri muhakeme usulünün tanımı, hukuki niteliği, uygulama şartları ve aşamaları üzerinde durulmuş ve ceza muhakemesi hukukunda düzenlenen diğer alternatif çözüm yolları ile karşılaştırması yapılmıştır. Akabinde usulün adil yargılanma hakkı yönünden değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmada ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, ulusal yüksek yargı kararlarına yer verilmiş ve doktrindeki görüşlerden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In criminal procedure, it is aimed to reach the material truth as a result of investigation and prosecution activities, taking into account the rights of the parties. Today, the increase in crime rates committed for various reasons has led to an increase in the workload of judicial bodies, resulting in lengthening and costly trial periods. For this reason, alternative dispute resolution methods have been accepted in legal systems, aiming to reach the material truth effectively and quickly by reducing the time, effort and expense in the classical reasoning process.For the same purpose, in our country, in addition to alternative dispute resolution methods such as prepayment, conciliation and postponement of the opening of a public lawsuit, expedited trial procedure has been included in our criminal procedure system.The rapid trial procedure is a procedure in which a specific sanction is offered to the suspect, about whom there is sufficient suspicion that he has committed one of the catalog crimes specified in the law, after being informed about the procedure by the Public Prosecutor, and the court examines and makes a judgment as a result of the request letter issued after the suspect accepts the sanction in the presence of his defense counsel. It is a reasoning procedure that includes rules.The application of the expedited trial procedure depends on the suspect's free will, accompanied by her lawyer, and if she does not accept, the investigation is carried out and concluded within the framework of general provisions. In the expedited trial procedure, in order to simplify the criminal procedure process and reach justice quickly, the suspect waives some of his rights within the scope of the right to a fair trial in line with his will, while assurance mechanisms are arranged to prevent his rights from being recorded. In our thesis, the definition, legal nature, stages and application conditions of the expedited trial procedure are emphasized and its comparison with other alternative solutions regulated in criminal procedure law ise made. Subsequently, the procedure was evaluated in terms of the right to a fair trial. The study also included the decisions of the European Court of Human Rights and the national higher courts and benefited from the opinions in the doctrine.