Analysis of warranty policy measures
Garanti politikası göstergelerinin analizi
  1. Tez No: 112024
  2. Yazar: FERHAN UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL ERÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET GARANTİ POLİTİKASI GÖSTERGELERİ ANALİZİ Bu çalışmanın ana amacı garanti politikası dizaynı için metodoloji geliştirmektir. Garanti politikası dizaynında, ürün güvenilirliği (kalite) ve garanti politikası parametreleri sistematik bir şekilde üreticinin ve müşterilerin ilgilendiği ölçütlerle alakalıdır. Bu çalışmada, ücretsiz değiştirme garantisi ve pro-rata garantisinin birleştirilmesi ile elde edilen kombinasyon garanti politikaları üzerinde çalışılmıştır. Üreticinin karının olasılık dağılımını veren bir model kullanılarak değişik garanti politikaları için iki tane politika ölçütü hesaplanmıştır. Bu dağılımı elde etmek için Fortran' da yazılmış bir bilgisayar programı kullanılmıştır. Bu programın sonuçlarının doğruluğunu kontrol etmek için programın sonuçlan Excel' de elde edilen sonuçlar ile karşılaştırıldı. Ayrıca, bu program her çalıştırıldığında sonuçların doğruluğunu kontrol etmek için dağılımın olasılıklarının toplamını hesaplar. Sonra, bu iki tane politika ölçütüne karşılık gelen iki tane eğri elde edildi. Temel analiz kısmında, iki tane performans ölçütü kullanıldı; üreticinin karının beklenen değeri ve üreticinin karlılığı. Üretici için esas mesele kar olduğundan dolayı politika ölçütlerini tanımlarken bunların üreticinin karına dayanması en iyisidir. Temel analiz kısmında vurgu belli kar ve karlılık seviyelerinin belirlenmesindedir. Üretici bir kar veya karlılık seviyesi seçtikten sonra, detaylı analiz kısmında, değişik kar ve karlılık değerleri için eş ortalama kar ve eş karlılık eğrileri elde edildi. Amaç, aynı kar veya karlılık seviyelerini veren politikalar arasından bu politikaların karşılaştırmalı avantajlarını ve eksikliklerini gözönüne alarak bir tanesini seçmektir. Sonuç olarak, bu çalışma, bir üreticiye bu değerlendirme ve karşılaştırma sürecini yapması için detaylı bir analiz gerçekleştirmesine olanak veren bir yönetim aracı sunar.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ANALYSIS OF WARRANTY POLICY MEASURES The main objective of this study is to develop methodology for warranty policy design where product reliability (quality) and warranty policy parameters could be systematically related to the measures of interest to manufacturer and customers. In this study, combination warranty policies that are obtained by compounding FRW and PRW have been studied. For different warranty policies, using the model that derives the probability distribution of the manufacturer's profit, two policy measures are calculated. To obtain this distribution, a computer program coded in Fortran is used. To verify this program, results of it are compared with the results that are obtained from Excel sheets. Also, at each run, this program computes the sum of probability for the distribution to check the accuracy of the results. Then, two curves corresponding these two policy measures are derived. In the basic analysis part, two policy performance indicators were used; expected profit of manufacturer and profitability of manufacturer. Since profit is the main issue for a manufacturer, it was best to describe policy measures based on the manufacturer's profit. The emphasis in the basic analysis were on the determination of certain expected profit and profitability levels. After that the manufacturer chooses an expected profit or profitability level, in the advanced analysis part, iso-mean-profit curves and iso-profitability curves are derived for different expected profit and profitability values. The aim was, among these policies that provides the same expected profit or profitability level, to choose one of them taking into consideration their comparative advantages and drawbacks. As a result, this study provides a manufacturer with a management tool to perform an analysis in detail to make this evaluation and comparison process.