Effect of column aspect ratio on punching strength of concrete flat-plates
Kolon boyut oranlarının betonarme plaklarda zımbalama dayanımına etkisi
- Tez No: 112025
- Danışmanlar: PROF.DR. TURAN ÖZTURAN, Y.DOÇ.DR. ŞEVKET ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET KOLON BOYUT ORANLARININ BETONARME PLAKLARDA ZIMBALAMA DAYANIMINA ETKİSİ Konut ve ofis tipi binalarda betonarme düz döşeme yapı sistemi hızla popular olmakta ve ülkemiz yapı stoğunda önemli bir yer edinmektedir. Yeni Türk Deprem Yönetmeliği' nin yüksek sismik riskin bulunduğu bölgelerde, düz döşemeli sistemlerde perde duvar kullanımını zorunlu hale getirmesi düz döşeme kolon birleşimlerinin değişik kolon boyut oranlan ile yeniden incelenmesini ve halihazır tasarım denklemlerinin geçerliliğinin kontrolü gerekliğini gündeme getirmiştir. Burada yapılan analitik ve deneysel çalışmada Normal Dayanımlı Beton 'dan imal edilmiş düz döşemelerin zımbalama davranışlarının ve kapasitelerinin değişen kolon kesiti boyut oranlan ile nasıl değiştiği incelenmiştir. Ayrıca, T-Kesitli kolonlar da bu çalışma kapsamında incelenmiştir. Konsantrik yüklemenin incelendiği deney elemanlarında, döşeme donatısı sabit tutulmuştur. Literatürdeki deney verileri ve bu çalışmanın sonuçlan kullanılarak tasarım denklemlerinde modifikasyonlar önerilmiştir. Deney elemanlarının göçme sonrası yük kapasiteleri ve davranıştan da bu çalışma kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF COLUMN ASPECT RATIO ON PUNCHING STRENGTH OF CONCRETE FLAT-PLATES The rapid increase in the number of flat-plate structures in the national building stock in the form of residential and office buildings, along with the requirements introduced by the new Turkish Earthquake Design Code, such as promoting the use of shear walls in high seismic regions, made it necessary to experimentally investigate the punching behavior and capacity of flat-plates with difFerent column aspect ratios. The change in the dimensions and aspect ratios of the vertical load carrying members may have an influence on the capacity. Hence, the current design equations may be needed for further validation. The experimental and analytical investigation performed in this study contains the behavior and capacity of flat-plates with difFerent column aspect ratios. Besides, a T- shaped specimen was also tested for the same reason. The plate concrete was in the Normal Strength Concrete range, all the specimens were isolated internal panels and the load was applied concentrically, while the slab reinforcement ratio was kept constant among the specimens. Using the available test data in the literature and the data from the current investigation an attempt was made to modify the current design equations. Also, the post failure behavior and capacity of the specimens were studied and the available equations were validated.