Design and implementation of an object oriented front end for relational databases (object-relational broker)
İlişkisel veri tabanları için nesneye dayalı bir arayüz tasarım ve gerçeklenmesi (nesnesel-ilişkisel aracı)
- Tez No: 112023
- Danışmanlar: PROF. DR. TAFLAN GÜNDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET İLİŞKİSEL VERİ TABANLARI İÇİN NESNEYE DAYALI BİR ARAYÜZ TASARIM VE GERÇEKLENMESİ (NESNESEL-İLİŞKİSEL ARACI) Yıllar boyu nesneye dayalı teknolojide çalışan araştırmacıların ulaştığı ortak görüş ilişkisel veri tabanlarının nesne/ilişkisel uyuşmazlığı sebebiyle nesnelerin saklanmasında kullanılmaması gerektiği idi. Nesnesel düşünce ilişkisel düşünceden farklıdır fakat gerçekte çoğu zaman geliştirme ortamı nesneye dayalı ve bilgi saklama mekanizması ilişkisel veri tabanıdır. Bu yüksek lisans tezinde yapılan çalışma bu uyumsuzluğun ve nesneye dayalı mantık ile ilişkisel veri tabanı üzerinde oluşan problemlerin tespiti ve açıklanmasıdır. Burada MDB isimli, tezin parçası olan, nesne-ilişkisel izdüşüm aracını tanıtıyor olacağız ve bu araç geliştirmenlere ilişkisel veri tabanlarına nesneye dayalı bir arayüz sağlamakta yardımcı olacaktır. Bu yüksek lisans tezi problem tanımı içerir, bir ara program kullanımı için ihtiyaçları açıklar, bu ara program için gerekli özellikleri belirler, tezin bir parçası olarak geliştirilen bu ürünün kullanılmasını anlatır, diğer çözüm yaklaşımlarını anlatır ve değişik yaklaşımların karşılaştırmalarını listeler.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DESIGN AND IMPLEMENTATION OF AN OBJECT-ORIENTED FRONT END FOR RELATIONAL DATABASES (OBJECT- RELATIONAL BROKER) For years researchers work in object-oriented technology claimed that one should not use relational databases to store objects because of the object/relational impedance mismatch. The object paradigm is different from the relational paradigm, but in reality most of the time development environment is object oriented and your persistence mechanism is a relational database. The work done in this MS thesis is the identification and explanation of this impedance mismatch and the problems encountered while developing software on top of relational database and object-oriented logic. Here we introduce the object relational mapping product named as MDB, which is a part of the thesis and this product helps the developer to maintain an object-oriented interface to the relational database. This MS thesis include the problem definitions, explain the need for a middleware, identify the needed properties of the middleware, explain the usage of the product that is developed as a part of this thesis, give information about other approaches for this problem and lists comparison of different approaches.