Selection of efficient coal utilization technologies based on technical and environmental criteria
Teknik ve çevresel kriterler açısından etkili kömür değerlendirme teknolojilerinin seçimi
  1. Tez No: 112033
  2. Yazar: TEZCAN ÇÜRÜKOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR ARIKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET TEKNİK VE ÇEVRESEL KRİTERLER AÇISINDAN ETKİLİ KÖMÜR DEĞERLENDİRME TEKNOLOJİLERİNİN SEÇİMİ Kömür, uygun teknoloji seçilerek temiz, ekonomik ve etkili bir enerji elde etme yolu olduğunu kanıtlaması halinde, tercih edilen bir enerji kaynağı olarak düşünülebilir. Gazlaştırma ve sıvılaştırma, bu tür kömür değerlendirme prosesleri olup, kömürün gaz ve sıvı ürünlere dönüştürülmesinde kullanılır. Bu ürünler daha sonra değişik amaçlar için kullanılır. Bu amaçlardan biri olarak elde edilen ürünler enerji üretiminde kullanıldığında, nispeten yüksek proses verimi ve düşük çevre kirliliği değerleri elde edildiği görülür. Bu proje kapsamında, bazı gazlaştırma ve sıvılaştırma prosesleri için teknik ve çevresel analizler yapılarak her teknoloji tipi için optimum şartların elde edilmesine çalışılmıştır. Kömür rankı her proses üzerinde direk etkisi olan önemli bir özellik olduğundan, analiz sonuçlan farklı ranklara sahip kömür tipleri için elde edilmiştir. Bu anlamda, taş kömüründen düşük kaliteli linyite kadar geniş bir spektrumu kapsayan 26 değişik Türk kömür örneği analizlerde temel olarak alınmıştır. Buna ek olarak, kömür teknolojilerinin kömür tipine göre bağlı davranışlarını daha iyi anlamak amacıyla, rankı karakterize eden özellikler olan H/C ve O/C oranlarından yararlanılarak 88 farklı kömür tipi oluşturulmuş ve bunlar için de bir inceleme yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda, gazlaştırma ve sıvılaştırma prosesleri için kömür rankı arttıkça teorik verimin düştüğü ve elde edilen birim enerji basma CO2 emisyonunun arttığı görülmüştür. Bununla beraber, kömür değerlendirme teknolojileri arasındaki karşılaştırma sonuçlarından ve kömür özellikleri ile teknolojiler arasındaki ilişkilerden yararlanarak, belli bir kömür tipi için en etkili kömür değerlendirme teknolojisinin hangisi olduğunu belirlenmek mümkün olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SELECTION OF EFFICIENT COAL UTILIZATION TECHNOLOGIES BASED ON TECHNICAL AND ENVIRONMENTAL CRITERIA Coal can become a favourable energy source if it proves a clean, cheap, and efficient way of obtaining energy when appropriate technologies are used Gasification and liquefaction are such processes employed to convert coal into gaseous and liquid products, which are then used for different purposes. When, as one of the purposes, these products are burned to obtain energy, it is seen that relatively high process yields and considerably less amount of damages to environment are obtained. In this thesis, technical and environmental assessments are made for various gasification and liquefaction process types in order to obtain optimum conditions for each technology. Since coal rank is a property that strongly affects each process, results of the assessment are applied to different coal types. In this frame, 26 different Turkish coals belonging to different ranks, ranging from high volatile bituminous coal to low-rank lignite, are taken as the basis in the evaluations. Furthermore, in order to have a better understanding for the behaviour of coal conversion technologies depending on coals rank, 88 coal types which were invented on the basis of varying H/C and O/C ratios characterizing coal rank are analysed in detail. Results of the study have shown that theoretical efficiency decreases and CO2 emission per unit obtained energy increases for both gasification and liquefaction processes as coal rank increases. Furthermore, by using the results of comparison of coal utilization technologies and also the relationships between coal properties and technologies, it can be possible to decide on the type of utilization technology suitable for a certain type of coal.