Micronization of ibuprofen by rapid expansion of supercritical solutions (RESS) process
Kritiküstü çözeltilerin hızlı genleşmesi (RESS) yöntemiyle ibuprofen mikronizasyonu
- Tez No: 112034
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER HORTAÇSU, PROF. DR. UĞUR AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
VI ÖZET KRÎTİKÜSTÜ ÇÖZELTİLERİN HIZLI GENLEŞMESİ (RESS) YÖNTEMİYLE IBUPROFEN MİKRONİZASYONU Bu çatışmanın amacı mikronize parçacık oluşturmak amacıyla kullanılmak üzere bir Kritikötesi Çözeltiler için Hızlı Genleşme (RESS) cihazının tasarımı, üretimi ve çalıştınlmasıdır. Bu cihazda bir streoid olmayan şişkinlik giderici (antienflamatuvar) bir ilaç olan Ibuprofen'in mikronizasyonu yapılmıştır. Bu çalışmadaki deneylerde özütleme basıncının (130-170 bar), ön genleşme sıcaklığının (76-104 °C), kapiler uzunluğunun (8- 12 mm), püskürtme uzaklığının (20-60 mm) ve çarpma açısının (45° ve 90°) elde edilen parçacıkların boyutları ve şekilleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Elde edilen parçacıkların özellikleri (boyut, şekil ve kristalleşme) tarayıcı elektron mikroskopu (SEM) ve X-ışın kırıcı (XRD) ölçümleri ile elde edilmiştir. Deneyler için kullanılan maddenin parça büyüklüğü ortalama 45 um olmasına rağmen RESS yöntemiyle elde edilen ortalama parçacık boyutlarının, deney şartlarına bağlı olarak 2.85 um ile 7.48 um arasında olduğu gözlenmiştir. RESS yöntemi ile elde edilen parçacıkların başlangıç maddesine göre daha az kristalleşmiş oldukları belirlenmiştir, özütleme basıncının parçacık büyüklüğü üzerinde belirgin bir etkisi görülmezken, püskürtme mesafesinin artması ile elde edilen parçacık büyüklüklerinin arttığı gözlenmiştir. Buna ek olarak ön genleşme sıcaklığı, kapiler uzunluğu ve çarpma açısı değerlerinin yükselmesinin elde edilen ortalama Ibuprofen parçacık büyüklüklerini azalttığı da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MICRONIZATION OF IBUPROFEN BY RAPID EXPANSION OF SUPERCRITICAL SOLUTIONS (RESS) PROCESS The purpose of this study is to design, construct, and operate a Rapid Expansion of Supercritical Solution (RESS) apparatus for micronized particle formation, in which Ibuprofen (a chiral nonsteroidal anti-inflammatory drug) is micronized by the expansion of the supercritical Ibufrofen/carbon-dioxide solution. Experiments are conducted to investigate the effects of extraction pressure (130-170 bar), pre-expansion temperature (76-104 °C), capillary length (8-12 mm), spraying distance (20-60 mm), and collision angle (45° and 90°) on the size and morphology of the precipitated Ibuprofen particles. The characterization (size, morphology and crystallinity) of the particles is carried out using scanning electron microscopy (SEM), and X-ray diffraction (XRD) measurements. The average particle size of the original material is 45 urn, while the average particle size of Ibuprofen after micronization by the RESS process is between 2.85 um and 7.48 urn depending upon the experimental conditions used. The degree of crystallinity of Ibuprofen is slightly reduced after processing with the RESS process compared to the original material. No clear dependence of the particle size on the extraction pressure is observed, whereas an increase in the spraying distance increases the particle size. However increases in the pre-expansion temperature, capillary length, and collision angle reduce the average size of Ibuprofen particles obtained.