Benefits of signal optimization in isolated intersections
İzole kavşaklarda sinyal optimizasyonunun yararları
- Tez No: 112037
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKMEN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET İZOLE KAVŞAKLARDA SİNYAL OPTİMİZASYONUNUN YARARLARI Trafik sıkışıklığı İstanbul gibi kalabalık bölgelerde görülen ciddi bir problemdir. Trafik sıkışıklığı sadece büyük zaman kayıplarına sebebiyet vermekle kalmaz, aynı zamanda yakıt tüketimindeki artış ve bekleme süresinin parasal karşılığı nedenleriyle kaynakların boşa harcanmasına da sebep olur. Bunların yanı sıra hava ve ses kirliliğine yol açar. Sinyal optimizasyonunun trafik akımlarının düzenlenmesinde çok önemli bir rolü vardır. Sinyal sürelerinin optimizasyonu ile zaman kayıpları önlenebilir, yakıt tüketimi azaltılabilir ve çevresel zararlar en aza indirilebilir. Sinyal optimizasyonu için kullanılan çeşitli programlar mevcuttur. Bu çalışmada, kavşakların analizleri ve sinyal sürelerinin optimizasyonu için Signal97 paketi kullanılmıştır. Programın geçerliliğini kontrol etmek amacıyla, arazide bulunan değerler ve Signal97 'nin çıktıları kullanılarak bir karşılaştırma çalışması yapılmıştır. Sonuçta, arazide bulunan değerler ile Signal97 çıktıları arasında istatistiki olarak iyi bir ilişki olduğu saptanmıştır. Bu saptamayla programın daha sonraki kullanımlar için geçerliliği kanıtlanmıştır. İstanbul'da Sarayburnu, Ahırkapı ve Silivrikapı kavşaklarında yapılan sinyal optimizasyonu çalışmaları göstermiştir ki; gecikmeleri ve yakıt tüketimini azaltarak bu kavşaklarda büyük miktarda iyileştirme elde edilmiştir. Elde edilen bu iyileştirmenin parasal karşılığı senelik 71.000.000.000 TL 'dır (104.000,00 Amerikan Doları). Bu miktarın sadece bu üç kavşak için olduğu göz önüne alınırsa, sinyal optimizasyonun önemi açık olarak ortaya çıkar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BENEFITS OF SIGNAL OPTIMIZATION IN ISOLATED INTERSECTIONS Traffic congestion is a serious problem seen in crowded areas like Istanbul. It does not only cause considerable time losses, but also causes waste of resources because of increase in fuel consumption and monetary cost of waiting time. Furthermore, it causes air and noise pollution. Signal optimization has a very important role in organizing the traffic flow. By optimizing the signal timings, time losses can be prevented, fuel consumption can be reduced and environmental harms can be minimized. There are various softwares used for signal optimization. In this study, Signal97 package has been used in the analyses of the intersections and for optimization of signal timings. To check the validity of the package, a comparison study was performed using the field values and Signal97 estimations. It was found that there is a statistically good relation between the field values and Signal97 estimations proving the validity of the software for further uses. The signal optimization study made for Sarayburnu, Ahırkapı and Silivrikapi intersections in Istanbul showed that, a considerable amount of benefit was obtained for these intersections by reducing the delays and fuel consumption. The monetary equivalent of this benefit was calculated to be approximately 71.000.000.000 TL (104.000,00 USD) per year. Considering that this value is only for three intersections, the importance of signal optimization becomes quite clear.