Demand forecasting and pricing in electricity power industry in Turkey during 2000-2020
2000-2020 döneminde Türkiye elektrik endüstrisi için talep tahmini ve fiyatlandırma
  1. Tez No: 112043
  2. Yazar: ÜLVİYE BURCU İNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVİD PİNHAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET 2000-2020 DÖNEMİNDE TÜRKİYE ELEKTRİK ENDÜSTRİSİ İÇİN TALEP TAHMİNİ VE FİYATLANDIRMA Bu çalışmada, ilk olarak, Türkiye'nin 2000-2020 yılları arasındaki elektrik ihtiyacı logaritmik regresyon analizi ile tahmin edilmiştir. Elektrik kullanıcıları sekiz gruba ayrılmıştır: tarım, endüstri, konutlar, ticarethaneler, hizmet, kamu kuruluşları, ulaşım ve sokak aydınlatması. Talep tahmini dört farklı ekonomik büyüme hızı için yapılmıştır: yıllık yüzde dört, beş, altı ve yedi gayrısafi yurtiçi hasıla artışları. Tüketim miktarı 2005 yılı için 131,816 - 167,579 GWh, 2010 yılı için 180,790 - 254,210 GWh, 2015 yılı için, 245,737 - 385,970 GWh ve 2020 yılı için 331,425 - 588,705 GWh aralığında bulunmuştur. ikinci olarak, Türk hükümetinin 1993 yılından sonra hızlandırmış olduğu elektrik piyasasında özelleştirme çalışmalarının etkileri analiz edilmiştir. Farklı senaryolar için rekabetçi piyasada oluşması beklenen fiyat düşüşleri belirlenmiştir. Daha sonra, talep tahminleri ve beklenen fiyatlar kullanılarak Türkiye'nin sağlayacağı kazaç hesaplanmıştır. Son olarak, bu kazançların elektrik piyasasına ve ülke ekonomisine katkısı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEMAND FORECASTING AND PRICING IN ELECTRICITY POWER INDUSTRY IN TURKEY DURING 2000-2020 In the study, as the first step, the electricity demand of Turkey is estimated for period 2000-2020 by logarithmic regression analysis. The end users of electricity are divided into eight groups: agriculture, industry, households, trade centers, services, public offices, transportation, and street lighting. The demand analysis is performed for four different economic growth rates: four, five, six and seven per cent yearly GDP increases. The consumption ranges are found to be 131,816 - 167,579 GWh in 2005, 180,790 - 254,210 GWh in 2010, 245,737 - 385,970 GWh in 2015 and 331,425 - 588,705 GWh in 2020. The corresponding financing requirement to meet the demand is calculated to be around 30 billion USD. Secondly, the effects of privatization studies on the electricity market, which the Turkish government has accelerated after 1993, are analyzed. The expected price decreases in the new competitive market are determined for several scenarios. Then, based on the demand forecasts and the expected prices, the savings that Turkey will benefit are calculated. Finally, the contribution of these savings to the electricity market and national economy are analyzed.