Free vibration analysis of functionally graded simply supported rectangular thin plates
Fonksiyonel derecelendirilmiş kenarları basit mesnetli dikdörtgen ince plakların serbest titreşim analizi
- Tez No: 112044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY ANLAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET FONKSİYONEL DERECELENDİRİLMİŞ KENARLARI BASİT MESNETLİ DİKDÖRTGEN İNCE PLAKALARIN SERBEST TİTREŞİM ANALİZİ Kenarları basit mesnetli, fonksiyonel derecelendirilmiş dikdörtgen plakların serbest titreşimlerinin yanıtı incelenmiştir. Plağın Young modülünün ve yoğunluğunun yatay yönde değiştiği varsayılmıştır. Poisson oranı da sabit kabul edilmiştir. Plağın hareket denklemleri Klasik Plak Teorisi yaklaşımları kullanılarak türetilmiştir. Elde edilen eğilme titreşim denkleminin, plak düzlemindeki hareket denklemlerinden bağımsız olduğu görülmüştür. Yaklaşık çözümler, Ritz metodu kullanılarak elde edilmiştir. Düşey yöndeki deplasman w için, Levy tipinde bir deplasman alanı kabul edilmiştir. Plağın toplam enerji fonksiyonu, deplasman alanının bilinmeyen katsayılarına göre minimize edilmiştir. Elde edilen lineer homojen denklemler dizisi öz değer problemi haline getirilmiştir, öz değerler plağın doğal frekansım verir ve ilgili öz vektörler de plağın ilgili mod şekillerini verir. Fonksiyonel derecelendirilmiş farklı plaklar mevcut yöntemle incelenmiştir. Bu plakların doğal frekans değerleri ve mod şekilleri homojen plaklarınkiler ile karşılaştırılmıştır. Sonuçların doğruluğu ANSYS 5.3 ile elde edilen sonlu elemanlar çözümleri ile karşılaştırılmıştır. Ritz metodu ile bulunan mod şekilleri ve frekansların çoğunun sonlu elemanlar ile elde edilen çözümlerle uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT FREE VIBRATION ANALYSIS OF FUNCTIONALLY GRADED SIMPLY SUPPORTED RECTANGULAR THIN PLATES The free vibration response of simply supported functionally graded rectangular plates is studied. Young's modulus and the density of the plates are assumed to vary exponentially in horizontal direction. Poisson's ratio is assumed to be constant. The equations governing the motion of the plate are derived using the assumptions of Classical Plate Theory. The resulting bending vibration equation is uncoupled from the equations of in-plane motion of the plate. An approximate solution is obtained by the Ritz method. A Levy-type displacement field is assumed for the transverse deflection, w, satisfying simply supported boundary conditions. The total energy functional of the plate is minimized with respect to unknown coefficients of shape functions of the displacement field. The resulting set of linear homogeneous equations is put in the form of an eigenvalue problem. The eigenvalues provide the natural frequencies of the plate and the corresponding eigenvectors provide the corresponding mode shapes. Different functionally graded plates are analyzed by the present method. The natural frequencies and mode shapes of the plates are compared with those of homogeneous plates. The results are further compared with the finite element solutions obtained by ANSYS 5.3 for accuracy check. The results of most of the frequencies and corresponding mode shapes obtained by Ritz solution are found to be consistent those obtained by finite element solutions.