Safety of freeway interchanges: A case study on route D100
Otoyol köprülü kavşaklarında yol güvenliği: D100 güzergahı üzerinde bir çalışma
  1. Tez No: 112055
  2. Yazar: HAMDİ TARIK EYÜBOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKMEN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
VI ÖZET OTOYOL KOPRULU KAVŞAKLARINDA YOL GÜVENLİĞİ: D100 GÜZERGAHI ÜZERİNDE BİR ÇALIŞMA Otoyollar, dışarıdan müdahaleye maruz kalmadan hizmet veren (erişme kontrollü), her iki istikamette iki veya daha fazla şeride sahip, bölünmüş yol sistemleridirler. Köprülü kavşaklar, otoyolların bağlantı elemanları olup, trafiğin bir yoldan diğer bir yola aktarılmasına olanak sağlarlar. Otoyol trafik kazalarının birçoğu köprülü kavşak bağlantı elemanları üzerinde veya kavşak civarlarında meydana gelmektedir. Bu yüzden otoyol köprülü kavşakları yol güvenliği açısından incelenirken, problemlerin özelliklerinin ve nedenlerinin iyice anlaşılması, gerekli önlemlerin geliştirilmesi açısından önemlidir. Bu çalışmanın ana amacı, otoyol kavşaklarının güvenlik problemlerini araştırmak ve güvenliği arttırıcı gerekli önlemleri ortaya koymaktır. Bunun için E-5 (D- 100) güzergahının Topkapı-Söğütlüçeşme arasında kalan 22,1 km'lik otoyol olarak hizmet veren kesiminde bulunan 15 adet köprülü kavşak güvenlik açısından detaylıca incelenmiştir. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün ilgili Trafik Bölge Müdürlüğü kaza raporlarından ve arazi analizleri sonucu elde edilen kaza doneleri, köprülü kavşak rampaları ve rampalarının etkisinde bulunan otoyol kesimleri ile ilgili bir kaza modeli geliştirmek için kullanılmıştır. Çalışma bölgesindeki köprülü kavşak elemanlarının trafik ve geometrik karakterlerinin kaza özellikleri üzerindeki etkileri istatistiksel olarak incelendiğinde, kazaların düşük emniyetle de olsa (%20), 'akım oranı', 'kesim uzunluğu' ve 'eğim' değişkenleriyle orantılı olarak değiştiği ortaya çıkmıştır. Köprülü kavşaklar arasında, standartlara uygun olmayan alışılmışın dışında bir geometride tasarlanmış olanlar, baklava dilimi tipli ve T ve Y tipli kavşaklar; rampalar ve rampaların etkisinde kalan kesimler arasında da otoyola ilk kanlım ve ayrılım noktasından önceki, son katılımdan sonraki ve direk rampaların diğerlerine oranla daha tehlikeli oldukları gözlenmiştir. Son olarak da güzergah üzerindeki kara noktalar incelenmiş ve bu kesimlerin güvenlik açısından iyileştirilmesi için çeşitli tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SAFETY OF FREEWAY INTERCHANGES: A CASE STUDY ON ROUTE D100 Freeways are the divided highway facilities having two or more lanes for the exclusive use of traffic in each direction and full control of access and egress. Interchanges, are the connection elements of freeways and provide opportunity for traffic to transfer from one roadway to another. Most of the freeway accidents occur on or near interchanges. Therefore, understanding the nature of safety problems of freeway interchanges becomes very important for dealing with and developing countermeasures. The main goal of this study was to investigate the safety problems of interchanges in order to identify remedial measures for improving their safety. For doing this, the safety problems of 15 interchanges located on the 22,1 km section of E-5 freeway which are located between Topkapi and Söğütlüçeşme section were investigated in detail. Data collected from field studies and from the accident reports obtained from the Traffic Division of General Directorate of Public Security on Söğütlüçeşme - Topkapi section of E-5 highway were used to build accident models for freeway interchange ramps and freeway mainline sections close to interchanges. Statistical analysis were performed for testing the effect of traffic, horizontal and vertical alignment characteristics of interchange elements on accidents. These analyses showed that accidents were related to 'flow-rate, section length and grade', but with low significance (20 per cent). 'Unconventional', 'diamond', 'T and Y' interchanges were found to be more dangerous than other types. Among the ramp and freeway section types, freeway sections before the first exit/entrance and after the last entrance and direct ramps were found to have higher accident rates. Finally, the most dangerous sections were analyzed in detail and some recommendations for their improvements were made.