A Heuristic model for portfolio management using genetic algorithms
Portföy yönetimi için genetik algoritma kullanan yeni bir sezgisel yöntem
  1. Tez No: 112056
  2. Yazar: HANDE ÖZÜMİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVİD PİNHAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Economics, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET PORTFÖY YÖNETİMİ İÇİN GENETİK ALGORİTMA KULLANAN YENİ BİR SEZGİSEL MODEL Bu çalışmada portföy yönetimine yeni bir yaklaşım sunulmuş ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) geçerliliği test edilmiştir. Bu yaklaşımda, karlı yatırım stratejileri belirlemek için Genetik Algoritma kullanan bir sezgisel yöntem geliştirilmiştir. Bu yatırım stratejileri, hisse senetlerinin performansını değerlendirmek ve portföy oluşturmak için şirketlerin Fiyat/Kazanç oranlarından, Piyasa Değeri/Defter Değeri oranlarından, ve Piyasa Değerleri 'lerinden yararlanmaktadır. İstanbul Menkul Kıymetler Borsasından alınan ve 1991-2000 yılları arasım kapsayan verilerin bir kısmı Genetik Algoritma ile yatırım kurallarının belirlenmesi için, geri kalan veriler ise modelin geçerliliğini test etmek için kullanılmıştır. Modelin uygulanmasından elde edilen sonuçlara göre hem Fiyat/Kazanç Oram, Piyasa Değeri/Defter Değeri Oram ve Piyasa Değerine bağlı olarak hem de yatırım zamanlamasına bağlı olarak bu modelin varyasyonları yaratılmıştır. Yatırım alternatiflerinin performansları, bu alternatiflere gore oluşturulmuş portföylerin getirileri incelenerek hem kendi aralarında hem de IMKB endeksi ile kıyaslanmıştır. Yüksek performans elde edebilmek için bu alternatiflerin arasında en başarılı olanları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A HEURISTIC MODEL FOR PORTFOLIO MANAGEMENT USING GENETIC ALGORITHMS This study introduces a new approach to the portfolio selection problem, and checks validity of this approach in Istanbul Stock Exchange (ISE) Market. In this approach, a heuristic methodology is developed that uses Genetic Algorithm to provide profitable investment strategies. These investment strategies use Price-Earnings Ratio, Book-to- Market Ratio, and Market Capitalization of the companies to evaluate performances of stocks and to construct portfolios. A part of historical data obtained form ISE Market covering the period between 1991-2000 is used to train Genetic Algorithm and to determine the investment rule, and the remaining part is used to test the validity of this model. Depending on results of the new model, variations of the model are developed depending on Price Earnings ratios, Book-to-Market ratios and Market Capitalization of the companies in ISE, and on investment timing. The performance of investment alternatives are then compared with each other and with ISE index by examining the returns on portfolios generated by each alternative. Among these alternatives, best performing ones are recommended to obtain the highest performance.