The Effect of differentiated physics instruction on 9th grade gifted learners
Farklılaştırılmış fizik derslerinin 9. sınıf üstün yetenekli öğrenciler üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 112061
  2. Yazar: MUHSİN ÖĞRETME
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN AKARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
VI ÖZET FARKLILAŞTIRILMIŞ FİZİK DERSLERİNİN 9. SINIF ÜSTÜN YETENEKLİ ÖĞRENCİLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Bu çalışma, farklılaştırılmış fizik derslerinin 9. sınıf üstün yetenekli öğrencilerin fizik başarısı ve tutumu üzerindeki etkisini ortaya koymayı amaçlamıştır. 1 1 haftalık bir program içinde fizik dersleri içerik, süreç, ve sonuç bileşenlerinden bir veya birden fazlasında, öğrencilerin derse hazır olma düzeyleri ve/veya öğrenme biçimleri temelinde farklılaştırılmıştır. On dört kişilik iki sınıftaki 28 dokuzuncu sınıf üstün yetenekli öğrenci çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Bilime/fiziğe karşı tutum Bilim Hakkında Görüşler Ölçeği (VASS P20LB) ön-test uygulamasıyla belirlenmiştir. Tüm öğrencilerin eğitimsel gereksinimlerinin karşılanabilmesi amacıyla, uygun öğrenme ortamları ve deneyimleri öğrencilere sunulmuştur. Uygulama sonunda, tutumdaki değişimi gözlemlemek amacıyla VASS P20LB sontest olarak, öğrencilerin süreci değerlendirmelerini almak amacıyla da Sethian Questionnaire uygulanmıştır. İstatistiksel testler ve anket sonuçlarının nitel analizi, farklılaştırılmış fizik derslerinin öğrencilerin bilim/fizik hakkındaki görüşleri üzerinde olumlu bir etki yarattığım göstermiştir. Testler, fizik notlarındaki standart sapmanın bir önceki yılın ve aynı dönemin matematik notlarına ait standart sapmadan, ve bir önceki yılın fen notlarına ait standart sapmadan anlamlı düzeyde az olduğunu göstermiştir. Fizik notlarının ortalaması, bir önceki yılın ve aynı dönemin matematik notlan ortalamasından, ve bir önceki yılın fen notları ortalamasından anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Farklılaştırılmış fizik derslerinin, bu çalışmadaki grubun fen/fizik hakkındaki görüşlerini/tutumlarını olumlu yönde değiştirdiği, klasik derslerle karşılaştırıldığında ise farklılaştırılmış dersler ile daha çok öğrenciye ulaşılabileceği, ve daha yüksek basan düzeyi gözlemlenebileceği sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF DIFFERENTIATED PHYSICS INSTRUCTION ON 9th GRADE GIFTED LEARNERS This study aimed to delineate the effect of differentiated 9th grade physics instruction on gifted learners in terms of attitude and achievement. The 1 1-week period of physics instruction was differentiated in one or more of the three components (content, process, and products) on the basis of students' readiness and/or learning styles. 28 ninth grade gifted students formed the sample. Attitude toward physics/science was probed by Views About Sciences Survey (VASS P20LB) as a pre-test. Appropriate teaching/learning environments and experiences were tailored in order to respond to the educational needs of all learners. At the end of the treatment, in order to probe the change in attitude VASS P20LB as a posttest, and in order to collect the evaluation of students about the period, Sethian Questionnaire was administered. Statistical tests and qualitative analysis of the questionnaire showed that differentiated instruction had a positive effect on learner's views about science/physics. Paired samples t-test showed that the standard deviation of the physics grades was significantly lower compared to that of mathematics grades in the previous year and in the same term, and to the standard deviation of science grades in the previous year. The mean of the physics grades was significantly higher than that of the previous year's and the same term's mathematics grades, and the mean of the previous year's science grades. It was concluded that differentiated instruction changed the view/attitude toward science/physics of the sample set positively. A lower physics grades' standard deviation figure compared to the standard deviation of science and mathematics grades indicated that differentiated instruction reached many more learners and a higher achievement level was attained.