Sinop yarımadasının florası üzerinde bir araştırma
A floristic research in the Sinop peninsula
  1. Tez No: 11210
  2. Yazar: FERGAN KARAER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
106 VI. ÖZET Çalışma alanı Türkiye'nin en kuzeyinde bulunan Sinop Yarımadasını kapsamaktadır. Çalışma alanının ortalama yüksekliği 80-100 m. arasında de ğişmekte olup bölgenin bazı yerlerinde 210 m. ye kadar çıkmaktadır. Çalışma alanı Karadeniz bölgesi içinde yer almakta ve genellikle Kara deniz ikliminin etkisi altında bulunmaktadır. Fakat bölgenin bazı kesimlerin de Akdeniz ikliminin etkileri de görülmektedir. Bölgenin flora ve vejetasyo nu üzerinde iklim faktörlerinin etkileri diğer ekolojik faktörlerden daha faz ladır. Bu nedenle Akdeniz floristik bölgesine ait bitki türlerinin sayısı diğer floristik bölge bitkilerinden daha fazladır. Araştırma alanında genellikle orman ve bozuk orman vejetasyon tiple ri hakimdir. Ancak bölgenin farklı kesimlerinde maki frigana, sahil kumul vejetasyonu, dere ve bataklık ve göl vejetasyon tipleride bulunmaktadır. Bitki coğrafyası açısından araştırma alanı Euro-Siberian floristik bölge sinin öksin provensi içinde yer almaktadır. Bu çalışma 1988-1989 yılları arasında Sinop Yarımadasının florası araş tırıldı. Çalışma alanından toplam 654 tür türaltı bitki türü toplandı. Topla nan bu türlerin ancak 286,sının floristik bölgeleri tesbit edildi. Floristik böl geleri tesbit edilen türlerin floristik bölgelere dağılışı şöyledir: Akdeniz % 19.11, Avrupa-Sibirya % 14.22, Öksin % 3.82, Hyrkano-öksin % 0.45 (Toplam Avrupa- Sibirya oranı % 18.49'dur) ve İran-Turan % 1.52 dir. Endemik türlerin sayası 18 olup endemizim oranı ise % 2.75'tir. Çalış ma alanından toplanan 654 bitki türünün familyalara dağılışı ise şöyledir: Compositae (Asteracea) % 10.39, Leguminosea (Fabaceae) % 9.63, Grami- neae Rosaceae % 3.82, Scrophulariaceae % 3.66, Boraginaceae % 3.36, Cru ci ferae (Brassicaceae) % 3.36, Umbelliferae (Apiaceae) % 3.36 ve diğer fa milyalar ise % 45.16'dır. Farklı familyalara ait 171 bitki türü A5 karesi için yeni kayıt olup ilk defa tarafımızdan toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
.107 Vn. SUMMARY The study area is Included to the Sinop Peninsula which is thi most northern point of Turkey. The average altitude varies 80 to 100 m. but goes up to 210 m. in some parts of the study area. The study area is located in the Black Sea region and generally under the influence of Black Sea climate but also effects of the Mediterranean climate can be seen at various part of the area. The effects of climate can be seen at various part of the area. The effects of climatic factors are more than other ecologial factors of climetic factors are more than other ecological factors on the flora and vegetation of the study area. The refore, it is shown that the pant species belonging to the Mediterranean floristic region are more abundant than the other floristic regions. In the study area generally the forest and degraded forest vegetation types are abundant but also maquis, phrygana, coastal dune, river and swamp vegetation types can be seen in different parts of the area. From the phytogeographical point of view, the study area is situated at the Euxine province of the Euro-Siberian floristic region. In this study the flora of the Sinop Peninsula were studied in 1988- 1989, Total 654 diffrent plant species were collected from the study area. The phytogeographic regions of only 286 of collected species have been de termined. The distribution of these species in the phytogeographic regions are as follows: Mediterranean 19.11 %, Euro-Siberian 14.22 %, Euxine 3.82 % Hyrcano-Euxine 0.45 % (Total Euro-Siberian ratio is 18.49 %) and Irano-Tu ranian 1.52 %. The numbers of endemic species are 18 and endemism ratio is 2.75 %. The distribution to the famillies of 654 species are as follows: Compositea (Asteraceae) 10.39 %, Leguminosae (Fabaceae) 9.63 %, Gramineae (Poaceae) 8.25 %, Scrophulariaceae 3.66 %, Boraginaceae 3.36 %, Cruciferae (Brassica- ceae) 3.36 %, Umbelliferae (Apiaceae) 3.36 % and other famillies 45.16 %. 171 Species belonging to several famillies are new records for the A5 square which are collected for the first time from the study area.