Bafra ekolojik şartları altında yetiştirilen bazı önemli karpuz (citrullus vulgaris s.) çeşitlerinin morfolojik özellikleri ve mahsuldarlıkları üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 11211
  2. Yazar: SERMİN KAYABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN APAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
7. ÖZET Bu çalışma Bafra ekolojik şartları altında yetiştirilen bazı önemli karpuz çeşitlerinin morfolojik özellikleri ve mahsüldarlıklarını saptamak amacıyla 1988 yılında Sarım Or man ve Köyişleri Bakanlığı, Samsun Köy Hizmetleri Araştırma Enstitüsünün Bafra Deneme İstasyonunda ve Ondokuz Mayıs Üni versitesi labaratuvarlarında yapılmıştır. Denemede kullanılan tohumlar, çeşitli illeraeki tohum firmaları ve çeşitli il ve ilçe müdürlüklerinden temin edil miştir. Tohum ekimi 11 Mayıs 1988 tarihinde ve hasat 15 A ğustos, 22 Ağustos, 5 Eylül tarihlerinde yapılmıştır. Hasat sonrası tüm ölçüm ve tartımlar her tekerrürde ner çeşitten tesadüfi olarak seçilmiş 5 bitki üzerinde yapılmıştır. Çeşitlerin parsele verimleri bulunmuş ayrıca bitkide morfolojik özellikleri saptamak amacıyla aşağıdaki ölçümler yapılmıştır; 1. Bitki boyları (cm), 2. Kol sayısı 3. Yaprak sapı uzunlukları, yaprak ayası uzunluk ve genişlikleri (cm) 4. Gövde uzunluğu (cm), b. Gövdede boğum sayısı, 6. Bitki ağırlığı (g), 7. Kök ağırlığı (g), 8. Kök uzunluğu (cm). Yapılan pomolojik araştırmalar ise şunlardır; 1. Dış kabuk rengi, 2. Et rengi, 3. Kabuk kalınlığı (mm), 4. Çekirdek miktarı ve özellikleri, b. Meyvenin ağırlığı (g), 6. Mey venin genişliğine çevresi (cm) 7. Meyvenin uzunluğuna çev resi (cm), 8. Meyve şekli indeksi, 9. Meyve suyunda kuru madde oranı. Bu çalışmada elde edilen sonuçları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz; 1. Yapılan istatistiki analizler sonucucunda; en yük-sek verime sahip çeşit olarak. Dixie Queen bulunmuştur. bu nu sırasıyla Washington ve Beyaz çeşitleri izlemiştir. 2. Watermelon E 8İ>217, Crimson Sweet çeşitleri meyve suyunda kuru madde oranının yüksek, çekirdeklilik durumu nun az ve küçük oluşu ve ayn ı zamanda veriminin yüksek olu şu nedeniyle yöreye en uygun karpuz çeşitleri olarak seçil mişlerdir. 3. Watermelon E 009, Watermelon E 143 \ ve Sugar Baby karpuz çeşitleri yine meyve suyunda kuru madde oranının yük sek, çekirdeklerinin az ve küçük.oluşu, kabuklarının ince oluşu nedeniyle yöreye önerilmektedir. 4. En yüksek verime sahip olan Dixie Queen ve Beyaz çe şitlerinin meyve eti az tatlı ve lifli olarak bulunmuştur. Washington çeşidinin ise tadı iyi fakat çekirdeklerinin iri ve fazla olduğu saptanmıştır. 5. Siyah Beyaz Alaca, halep Karpuzu ve Kara Washington çeşitleri az tatlı, iri ve çok çekirdekli olarak bulunmuş tur. Yerli çeşidinin ise kuru madde oranı yüksek fakat çe kirdeklerinin iri ve fazla olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
65- 8. SUMMARY This study was performed with the aim of determining the morphological properties and the productivity of some important watermelon varieties under the ecological eondi - tions in Bafra with the field and labratuary conditions of Rural Service Research Enstitute Experiment Station and Agricultural.Faculty..- The seeds used in the experiment are supplied from so me seed firms and from the managements present cities and th countries. The seeds were sowed in 11 May and harvested in 15th Augst~22th Augst and $Ui September. All kind of measurements were made on t> plant that were sellected from every variety by chance. The productivity of each variety were found and the measurements which are shown below were made in order to fix the morphological properties of plants; 1. Height of plants (cm) 2. Number of branches 3. 1'he lengt of leaf, stem and the width of 1., 3...and 5. leaves were found (cm) 4. Height of stem (cm) 5. Number of nodes on stem 6. Weight of plant (g) 7. Lengt of root (cm) 8. Weight of root (g), the pomologicai reserchs are shown below: 1 Colour of skin 2. Colour of flesh 5. Thickness of skin (mm) 4. amo unt and properties of seeds b. Weight of fruit (g) 6. Lenght of long surrounding of fruit 7. Lenght of short surrounding of fruit 8. Index of fruit shape 9. Proportion of the dry matter in fruit water. The results that we obtained are summed up below; 1. Statistical analysis showed that ; the most produc tive variety is found to be Dixie Queen. Washington and Be - yaz fallowed this in order.4>e. 2. Watermelon E 85217 and Crimson Sweet varieties are sellected as most suitable ones for the environuiend, that they have high percentage of dry matter in their water, their amount of seed is less and also they have high pro - ductivity. 3. Watermelon E 009, Watermelon E 143 -^ and Sugar Baby are suggested because they have less and small seeds and high amount of dry matter. 4. Dixie Queen and Beyaa are found to be less sweet and fibred. The variety Washington is found to have good taste but have big and much seeds. 5. Siyah Beyaz; Alaca, halep Karpuzu and Washington varieties are found to have big and much seeds. Local varieties are found to be sweet but have much and big seeds.