Zirai mücadele ilacı karbarilin çevredeki kalıntı durumunun incelenmesi
  1. Tez No: 11212
  2. Yazar: AHMET UYANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, Karadeniz Bölgesi' nde fındık tarımında yaygın bir şekilde kullanılan karbaril adlı zirai mücadele ilacının parçalanma süresine, sıcak lık ve nem parametrelerinin ne ölçüde etkili olduğu araştırılmıştır. Bu amaçla ortalama olarak 40°C,. % 43 nem; 16°C; % 94 nem; 5 C, % 63 nem şartlarında toprakta; 15 C, % 78 nem şartlarında ise yeşil yapraklı bitkiler üzerinde denemeler yapılmıştır. Bölgenin iklim şartlarının araştırmayı ara zide sağlıklı bir şekilde yürütmeye uygun olmaması yüzünden çalışmalar, labo- ratuvarda kurulan modeller üzerinde gerçekleştirilmiş, deneylerden elde edi len sonuçlar zamana karşı (%) Bağıl karbaril grafikleri halinde sunulmuştur. Parçalanma reaksiyonunun 1. mertebeden yürüyen bir reaksiyon olduğu grafiksel olarak bulunmuştur. Yapılan değerlendirmelerde parçalanma sürelerine ortam nemliliğinin önemli ölçüde etkili olmadığı, fakat sıcaklığın parçalanma üze rinde etkin rol oynadığı tesbit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre karba rilin sıcaklık ve nem miktarına bakılmaksızın yeşil çevre ortamında topraktan daha kısa sürede parçalandığı, fakat parçalanma süresinin sözü edilen şartlar da hiç bir zaman literatürde belirtildiği kadar kısa olmadığı tesbit edilmiş tir. Kloranil testi ile yapılan kalitatif çalışmalarda temel tozunma ürünü anaftol tesbit edilmiş, toprakta sadece fiziksel adsorbsiyon yoluyla tutul duğu kanısına varılmıştır. Bu kanıdan yola çıkarak anaftolun yaygın kulla nımın sonucunda Karadeniz Bölgesinde potansiyel olarak gittikçe artacağı tah min edilerek, ileride ortaya çıkması muhtemel tehlikelerine karşı çevrecilerin ve araştırmacıların dikkati çekilmiştir. Parçalanma süresinin izlenmesinde înce Tabaka Krcmatografisi metodu kul lanılmış, leke alanları literatürde henüz gözlenmeyen grafik kağıdına foto kopi çekme yoluyla hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this work: carbaryl, a widely used insecticide against harmful insects in agricultural areas of hazelnut fruits, were investigated. It is thought that this insecticide may be confidently used for all agricultural aims beca use it has relatively lover toxicity and shorter degradation period. In this research, it was investigated how temperature and humidity affect the degra dation period and how ot-naphtol, which is an essential degradation product of carbaryl, were changed during the process. For this purpose, a series of experiments were designated in the follow ing temperature and humidity conditions of soil medium, respectively: 40°C and 43 percent of humidity, 16 C and 94 percent of humidity, 5 C and 63 per cent of humidity. In addition, in 15 C temperature and 78 percent of humidity was studied on plants with green leaves. The experiment models were in size of back bencher because the agricultural fields were not suitable for perfect designation. The carbaryl contents öf the soil media and plants were determined periodically. The relative (%) carbaryl contents were graphed versus time. It was concluded that this degradation reaction was following the first order reaction kinetics according to our results. It was seen that the effect of humidity on the degradation period was not to extent of significant amount, but the period of degradation was seriously affected by temperature. In cont rast to literature values of the degradation period, the overall degradation time was not short. a-Naphtol was demonstrated by chloranyl test. This compound was adsorbed by soil. This chemical has enormus accumulation in the agricultu ral fields of Black Sea region and probably it may be a potantial hazard in the future. The degradation period of carbaryl was determined by thin layer chroma tographic semiquantitative method. In this quantitative determination measu rement of the chromatographic zone areas were done by photocopy taking an the graphical paper, which is a new application, and then paper squares were count ed for a quantitative calculation.