ISO 14000 application in a cable industry
Bir kablo fabrikasında ISO 14000 uygulamaları
  1. Tez No: 112110
  2. Yazar: AYÇA ULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY KOCASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET BİR KABLO FABRİKASINDA ISO 14000 ÇALIŞMALARI Kuruluşların faaliyetlerinin, ürünlerinin ve hizmetlerinin çevre üzerindeki etkilerini kontrol altına almak suretiyle çevre performansını oluşturmaya ve geliştirmeye verdikleri önem gittikçe artmaktadır. Bu çalışmanın amacı bir vaka çalışmasıyla çevresel etki analizi sunmak, ve ISO 14001 Standardı'nın gerekliliklerini özetlemektir. Bu çalışma bir kablo fabrikası olan Türk Kablo AŞ. 'de yürütülmüştür. Tüm prosesler, üretimde kullanılan ham maddeler, doğal kaynak sarfiyatları, fabrikanın başlıca atıkları olan atıksu, katı atık ve hava emisyonları incelenmiştir. Önemli çevre boyutları belirlenmiştir. Çevresel Etki Değerlendirme' de kullanılan çeşitli metodlar gözden geçirildikten sonra, tesisin çevre etki değerlendirmesi Risk Puanı Yöntemi' ne göre gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında, bu etkileri en aza indirmek için uygulanan çevre yönetim programlan açıklanmıştır. Bu uygulamalar fotoğraflarla da desteklenmiştir. Sonuç kısmında, tesiste çevre yönetim sisteminin uygulanması sonucu elde edilen hem çevresel hem de ekonomik faydalar özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ISO 14000 APPLICATIONS IN A CABLE INDUSTRY Organisations of all kinds are increasingly concerned about achieving and developing their environmental performance by controlling impact of their activities, products and services on the environment. The aim of this study is to provide an environmental impact analysis and to summarise the requirements of the ISO 14001 Standard through a case study. The study is conducted in a cable company named Türk Kablo AŞ. All of the processes, raw materials used in the production, natural source consumption and main waste streams of the factory such as wastewater, solid waste and air emissions are investigated. The main environmental aspects of the plant are determined. After several methods used in environmental impact assessment are reviewed, environmental impact analysis of the plant is carried out by the Risk Point Method. In the second part of the study, the environmental management programs applied in order to minimise these impacts are explained. These applications are also supported with photographs. At the conclusion part, both environmental benefits economical benefits gained by the application of the environmental management system in the factory are summarised.