Population distribution of cave-dwelling bat species and conservation status of underground roosts in northwestern Turkey
Kuzeybatı Türkiye'deki mağara yarasalarının popülasyon dağılımları ve yeraltı yuvalarının koruma statüleri
- Tez No: 112109
- Danışmanlar: DR. ANDRZEJ FURMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET KUZEYBATI TÜRKİYE'DEKİ MAĞARA YARASALARININ POPULASYON DAĞILIMLARI VE YERALTI YUVALARININ KORUMA STATÜLERİ Bu çalışmada, Kuzeybatı Türkiye'deki mağara yarasalarının ekolojileri ve önemli yeraltı yuvaları araştırıldı. Çatalca-Kocaeli bölgesindeki 13 mağara, Mart 1999 ve Mart 2000 tarihleri arasında (“Eurasian Bridge'99”Projesi), Istıranca bölgesindeki 33 mağara ise Ocak 2001 ve Mayıs 2001 tarihleri arasında araştırıldı (“Trakyarasa”Projesi). Her mağaranın yarasa populasyonu, yaz ve kış olmak üzere iki ayrı dönemde incelendi. Çalışmanın kapsadığı 34 mağara, barındırdıkları yarasa populasyonu açısından ilk kez araştırıldı. Saha çalışmaları sırasında, tür belirlemesi görsel ve ses analiz yöntemleriyle gerçekleştirildi. Araştırılan her mağarada türlerin popülasyon sayımları yapıldı. Her tür için, mikro-klimatik ölçümler alındı. Araştırmalar boyunca, 13 türü içeren, yaklaşık 60,000 yarasa sayıldı. Bölgedeki en yaygın türlerin, Rhinolophus euryale, R.ferrumequinum, R.hipposideros, Minopterus schreibersii, Myotis myotis/blythi, M.capaccinii ve M.emarginatus olduğu saptandı. Topluluk ekolojisi analizleri sırasında dağılım modeli, tür-bolluk ve tür-yakınlık ilişkileri, topluluk sınıflama, topluluk sıralama ve topluluk yorumlama analizleri kullanıldı. Analiz sonuçlarına göre, mağaraların kullanımı sırasında türler arası bir rekabetin varlığına raslanmadı. Kış dönemi sırasında yarasaların mağaralara dağılımını etkileyen ana faktörün mağara içi sıcaklıkları olduğu saptandı. Buna ek olarak, önemli yeraltı yuva sahalarının koruma uygulamaları için temel bir derecelendirme yöntemi önerildi. Türlerin koruma statüleri ve mağara içerisindeki sayılarını temel alan bu yönteme göre, Dupnisa, Koyunbaba, Çilingoz, Kız, Kıyıköy ve Gökçeali mağaraları birinci derecede koruma kapsamına aday gösterildi. Bu araştırmanın sonuçları, bölgenin yarasa popülasyonları açısından uluslararası önemini göstermekle birlikte, etkili bir koruma sisteminin hazırlanmasında temel oluşturabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT POPULATION DISTRIBUTION OF CAVE-DWELLING BAT SPECIES AND CONSERVATION STATUS OF UNDERGROUND ROOSTS IN NORTHWESTERN TURKEY This study investigated the cave-dwelling bat species and their underground roosts in northwestern Turkey. The research focused on two geographic areas in two different time intervals. Çatalca and Kocaeli peninsulas were surveyed between March 1999 and March 2000, and included 13 roosts {Project Eurasian Bridge '99 - received“Threatened Species Category Award”from BP Conservation Programme). The northwestern Thrace was surveyed between January 2001 and May 2001, and included 33 roosts (Project Trdkyarasa - received“Rufford Conservation Grant”from Whitley Laing Foundation). Each roost was surveyed during winter and summer periods. 34 roosts were studied for the first time. Bats were identified visually, colonies of each species counted, and micro climatic conditions recorded. Approximately 60 000 bats, representing 13 species (8 Vulnerable and 1 Near Threatened), were encountered during the surveys. Rhinolophus euryale, R.ferrumequinum, R.hipposideros, Minopterus schreibersii, Myotis myotis/btythi, M.capaccinii, and M.emarginatus were the most abundant species in the area. Community analyses included spatial pattern analysis, species abundance relations, species affinity analysis, community classification, community ordination, and community interpretation. The analyses did not indicate the presence of a significant interspecific competition during the utilization of roosts. Temperature preferences were found to be the main factor influencing bats' site preferences in winter. In addition, a preliminary site- grading scheme was prepared for the conservation management of important underground roosts. As a result of the grading analysis, which was based on the abundance and conservation status of each species, 1st Grade protection was proposed for Dupnisa, Koyunbaba, Çilingoz, Kız, Kıyıköy and Gökçeali caves. The findings of this research indicate the international importance of the region, and can serve as a basis for creation of a coherent conservation program. Unless more effort is directed toward protection of bats in the region, rapid urbanization can outpace any conservation efforts. İMKUKÜLÖ