Strengthening of reinforced concrete beams using externally bonded FRP plates
Betonarme kirişlerin FRP kompozitlerle güçlendirilmesi
- Tez No: 112112
- Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
VI ÖZET BETONARME KİRİŞLERİN FRP ŞERİTLERLE GÜÇLENDİRİLMESİ Son yıllarda Türkiye'de meydana gelen büyük depremler yapılarda önemli hasarlara neden olmuştur. Bu nedenle mevcut yapıların onarım ve güçlendirilmesi önemli bir konu olmuştur. Ayrıca kullanım yüklerinin artması, yönetmeliklerin yenilenmesi yada yapıların korozyon gibi çeşitli nedenlerle kötüleşmesi onarım ve/veya güçlendirme gerekliliğinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Mantolama yada Çelik plakaların kirişlerin çekme bölgesine yapıştırılmasıyla elde edilen çeşitli güçlendirme tekniklerinin olmasına rağmen FRP malzemelerin çeşitli özelliklerinden dolayı güçlendirme malzemesi olarak kullanılmaları gittikçe yaygınlaşmaktadır Bu tez çalışmasında FRP ile güçlendirilmiş kirişlerin davranışları deneysel ve analitik olarak incelenmiştir. Bütün test kirişleri aynı malzeme özelliklerine ve aynı boyutlara sahiptir. FRP ve donatı oranlarının kirişlerin davranşları üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STRENGTHENING OF REINFORCED CONCRETE BEAMS USING EXTERNALLY BONDED FRP PLATES In recent years, occurrence of great earthquakes in Turkey has resulted in important damages in structures. Due to this phenomenon, repair and/or retrofit of the existing structures have become an important issue. In addition, increasing of serviceability loads, upgrading of provisions or deterioration of the structures due to corrosion or other types of degradation have caused emerging the necessity of repair and/or strengthening. Although a variety of strengthening techniques are available such as jacketing or strengthening with externally bonded steel plates, it is getting popular to use FRP material due to their excellent properties. An experimental and analytical study on the behaviour of FRP-strengthened beams has been performed. All beams have the same material properties and dimensions. The effect of FRP ratio and reinforcement ratio on the behaviour of test specimens has been investigated.