Scrap rubber recycling in nitrile rubber composites
Atık kauçukların nitril kauçuk kompozitlerde geri kazanımı
- Tez No: 112114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN NUGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, atık kauçukların nitril kauçuğu matriksinde, güçlendirici dolgu olarak karbon karası eşliğinde harmanlanarak geri kazanımı sağlanmıştır. Sonuç kompozitlerinin reolojik ve statik mekanik davranımları, organik çözücüdeki boyutsal kararlılıkları ile vibrasyonel ortamda sönümleme kapasiteleri, karbon karası-öğütülmüş atık kauçuk yükleme kompozisyonunun, partikül boyutu ve matriksi aktifleştiren silan kaplama ajanlanmn birer fonksyonu olarak incelenmiştir. Sonuçlar, öğütülmüş atık kauçuğun karbon karası ile belli oranlarda yerdeğiştirdiği kompozitlerin, sadece karbon karası içeren kompozitlere nazaran daha üstün reolojik ve dinamik mekanik özelliklerinin elde edilebileceğini göstermiştir. Kompozitlerin bu yerdeğiştirmeden kaynaklanan boyutsal ve statik kararlılıklarındaki azalma, küçük boyutlu ve silanlanmış atık kauçuk kullanımıyla tolere edilebilmektedir. Bu çalışmanın ışığı altında, öğütülmüş atık kauçuk yükleme kompozisyonu, boyutu ve yüzey silanlaması uygulanarak optimum reolojik ve mekanik özellikler, maximum vibrasyonel sönümleme ve hidrokarbon ortamında minimum şişme gibi üstün özelliklerle sahip kompozitlerin eldesinin mümkün olacağı kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, scrap rubber were recycled by blending with nitrile rubber composites, having carbon black as filler. Resulting composites have been investigated, in terms of Theological and dynamic-static mechanical properties as well as their dimensional stabilities in organic solvents, as a function of carbon black-ground rubber compositions together with the size of ground rubber and their surface modification. Results have shown that, replacement of carbon black with ground rubber in a composite, has performed more reasonable rheological properties as well as improved dynamic properties, with respect to the composites having only carbon black as filler. The loss in swelling and some static mechanic values of the composites due to this replacement, can be tolerated by using small-sized and silanized ground rubber. In the light of this study, it has been observed that by tailoring the composition, size and modification of ground rubber, it is possible to obtain composites having optimum rheological and mechanical properties, maximum vibrational damping capacity as well as minimum swelling in hydrocarbon media.