XQ2DB: Implementation of an XML query language to RDBMS interface
XQ2DB: Bir XML sorgulama dili-ilişkisel veri tabanı yönetim sistemi arayüzü
  1. Tez No: 112119
  2. Yazar: CENGİZ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAFLAN İMRE GÜNDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
VI ÖZET XQ2DB : BİR XML SORGULAMA DILI - İLİŞKİSEL VERİ TABANI YÖNETİM SİSTEMİ ARA YÜZÜ XML, ortaya çıktıktan sonra büyük bir hızla, internetteki veri gösterim ve değişim standardı haline gelmiştir. XQuery yeni bir XML sorgulama dili olup World Wide Web Consortium (W3C, www.w3c.org) tarafından geliştirilmektedir ve bu yüzden standart XML sorgulama dili olmak için en büyük adaydır. Halen dünyadaki verilerin büyük bir kısmı İlişkisel Veri Tabam Yönetim Sistemleri (İVTYS) üzerinde saklanmaktadır. Bundan böyle, İVTY Sistemleri ilişkisel şema ve SQL kullanmak yerine XML ve XQuery kullanmayı tercih eden büyük bir uygulama/kullanıcı kitlesiyle karşılaşmaya hazır olmalıdır. Bu çalışmada, bir İVTY Sistemini XQuery kullanarak sorgulamayı destekleyen bir arayüz (XQ2DB), Java programlama dili kullanılarak geliştirilmiştir. Bu saf XML bir çözümdür, yani kullanıcı hiçbir şekilde ilişkisel şema ve SQL bilmek zorunda değildir. Kullanıcı ilişkisel veritabanını, XML dokümanları yığınıymış gibi görür. İlişkisel veritabanına ait şema bilgisi,“doküman tipi tanımı”(document type definition, DTD) olarak veya“XML Şema Tanımlama Dili”(XML Schema Definition Language) kullanılarak ifade edilir. Kullanıcı, XQ2DB arayüzüne bir XQuery sorgusu sunduğunda, sorgu önce analiz edilmekte ve sonra, sorgunun SQL karşılığı bulunmaktadır. Bulunan SQL karşılık İVTYS üzerinde çalıştırılmakta ve tablo şeklindeki SQL sonuçlan elde edilmektedir. Bu sonuçlar, orijinal sorgu tarafından istenen XML yapısına dönüştürülmekte ve kullanıcı XML sonuçları görmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT XQ2DB : IMPLEMENTATION OF AN XML QUERY LANGUAGE TO RDBMS INTERFACE Since its introduction, XML, the extensible Markup Language, has quickly emerged as the new standard for data representation and exchange on the World Wide Web. XQuery is a new XML query language that is currently being developed by World Wide Web Consortium (W3C, www.w3c.org), and thus, it is a natural candidate for being the standard XML query language. Much of the data in the world are on Relational Database Management Systems (RDBMSs), and RDBMSs must be ready to face a large number of applications and users, who would like to deal directly with XML and XQuery rather than being forced to deal with relational schema and SQL. In this work, a middleware layer (called XQ2DB) which supports querying RDBMS using XQuery is implemented in Java. This is a pure XML solution, that is. the user does not need to know any relational schema and SQL. The user sees the database as if it were bundles of documents. The schema information of the relational database is presented in Document Type Definitions (DTDs) or XML Schema Definition Language. When a user submits an XQuery statement to XQ2DB, the query is parsed, analyzed, translated into SQL, submitted to RDBMS. The tabular results are taken and converted into XML whose structure is imposed by the original query. Finally, the XML result is returned to the user.