Implementation of data envelopment analysis in supplier evaluation
Veri zarflama yönteminin yan sanayi değerlendirilmesinde uygulanması
- Tez No: 112120
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BARBAROSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Veri zarflama yönteminin yan sanayi değerlendirilmesinde uygulanması Bu çalışmanın amacı, veri zarflama yönteminin iki ana yönünün yan sanayi değerlendirmesinde incelenmesidir. Veri zarflama analizinde her bir karar verme mekanizmasının göreceli etkinlikleri, ağırlıklı çıktıların ağırlıklı girdilere oranı olarak tanımlanabilir. Bu araştırma ağırlıkların sınırlandırılması yöntemlerini ve bu ağırlık sınırlandırma yaklaşımlarının yan sanayi değerlendirmesindeki uygulamalarını içermektedir. Son olarak, ağırlık sınırlamalarının etkinlik üzerindeki etkisi yan sanayi değerledndirilmesi dikkate alınarak incelenmiştir. Diğer taraftan, bu çalışma kaynak kısıtlarının veri zarflama yöntemine dahil edilmesini ve bu kısıtların veri zarflama yönteminden elde edilen sonuçlar üzerindeki etkilerini inceler. Son olarak, bu çalışma kaynak kısıtlarının yardımıyla veri zarflama yönteminde yeni modeller önerir. Bu analizde kullanılan modeller GAMS programı kullanılarak çözülmüştür.Çalışmanın sonunda elde edilen sonuçlar özetlenmiş ve ileride yapılabilecek araştırmlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT IMPLEMENTATION OF DATA ENVELOPMENT ANALYSIS IN SUPPLIER EVALUATION The aim of this study to investigate two main aspects of data envelopment analysis in supplier evaluation process. The relative efficiency of each decision making unit in Data Envelopment Analysis is defined as the ratio of the weighted sum of outputs to the weighted. This research includes the methodology of weight restrictions and the application of these weight restriction approaches to the supplier evaluation process. Finally, the effects of weight restrictions on the efficiency are analyzed by considering the supplier evaluation process. On the other hand, this study examines the incorporation of resource constraints to data envelopment analysis and the effects of these constraints to the solutions obtained from data envelopment analysis. Finally, this research proposes new models to the data envelopment analysis with the help of resource constraints. The models used in the analysis are solved by GAMS linear solver package. This study is concluded by stating summary of results and the future research areas.