A System for speech, music, noise discrimination
Konuşma, müzik, gürültü ayrıştırma sistemi
- Tez No: 112129
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET GÜRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET KONUŞMA, MÜZİK, GÜRÜLTÜ AYRIŞTIRMA SİSTEMİ Bu çalışmada işaret sınıflandırmada kullanılmak üzere genel bir veri çıkartım sistemi kurulmuş ve bu sistem konuşma, müzik, gürültü ayrıştırma probleminde kullanılmıştır. Problemde kullanılacak ses özelliklerinin belirlenmesi ve hesaplanması için bir işaret işleme çalışması gerçekleştirildi. Birincil ve ikincil ses özellikleri şöyle tanımlanmıştır: Birincil özellikler, spektral merkez, spectral maksima, spektral akı, düşük enerjili çerçeve oranı, spektral dönme noktası, sıfır geçiş oranı, sepstral kalıntı; ikincil özellikler ise, birincil özelliklerden çıkartılan ortama değer, varyans ve ortalama geçiş oranıdır. Sistemde gerçeklenen sınıflama yöntemleri k-yakın komşu sınırlandırıcısı (k-NN), en yakın küme sınıflandırıcısı ve çok katmanlı perseptron (MLP) sınıflandırmışıdır. Tek tek her özelliğin ve özellik kümelerinin gruplandırma performansları hesaplanmış ve karşılaştırılmıştır. Sistem daha sonra gerçek zamanda çalışma için optimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A SYSTEM FOR SPEECH, MUSIC, NOISE DISCRIMINATION This study builds a general data retrieval system that is used for the classification of signals and applied to discrimination of speech, music and noise problem. A signal preprocessing is performed for the identification and computation of the features that can be useful for the problem. We define primary and secondary features: the primary features are spectral centroid, spectral maxima, spectral flux, percentage of low energy frames, spectral roll-off point, zero-crossing rate, cepstral-residue, spectral maxima; and the secondary features are mean, variance. The system implements the following classification methods: k-Nearest Neighbor classifier (k-NN), nearest cluster classifier, Multi-Layer Perceptron classifier (MLP). The discrimination performances of the individual features and the combination of them are computed and compared. The system is then optimized for real-time processing.