Nonlinear structural analysis and design of multistorey steel building
Çok katlı çelik binanın lineer olmayan analiz ve dizaynı
  1. Tez No: 112130
  2. Yazar: VOLKAN SÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET ÇOK KATLI ÇELİK BİNANIN LİNEER OLMAYAN ANALİZ VE DİZAYNI Günümüzde inşaat sektöründe ekonominin önemi giderek artmaktadır. Mühendisler dayanım ve ekonomi arasındaki en uygun çözümü bulmak için yeni yöntemler geliştirmektedirler. Bu yöntemlerden“Plastik Dizayn”yöntemi, elastik dizayna göre daha avantajlıdır. Bu sebepten dolayı bu tezde dört katlı bir çelik yapının dizaynı, Plastik Dizayn yöntemine göre yapılmıştır. Dizayn edilen bina dört katlidir. Planda yedi eksen, ve her eksende altı açıklık bulunmaktadır. Her katın yüksekliği üç metredir ve her açıklık 7.5 metredir. Binanın toplam eni ve boyu 45 metredir. Düşey yöndeki analiz Plastik Dizayn yöntemine göre yapılmıştır. Yanal yöndeki deprem kuvvetlerini karşılamak için eksenel güçlendiriciler kullanılmıştır. Bu güçlendiricilerin hesabında“eşdeğer deprem yükü yöntemi”kullanılmıştır. Binanın analizi tamalandıktan sonra“Performans Temelli Dizayn”yöntemi kullanılarak dışmerkezli güçlendiriciler, eksenel güçlendiricilerle karşılaştırılmıştır. Plastik hesapta, kinematik metod ve adım adım yöntemleri elemanların kesitlerini belirlemek için kullanılmıştır. Adım adım yönteminin ilk adımında kinematik yöntemde bulunan kesitler kullanılmıştır. Her adımda plastik mafsalların yeri bulunmuş ve sürekli kirişte çökme meydana gelene kadar hesaplamalar devam etmiştir. Kirişlerde kesitler belirlendikten sonra eğilme kontrolları ve kesme kuvvetinin etkisi kontrol edilmiştir. Bu kontrolları sağlamayan kirişlerin kesitleri büyütülmüş ve son halini almıştır. Eğilme kontrolünde elastik hesap yöntemleri kullanılmıştır. Ayrıca eksenel güçlendiriciye alternatif olarak düşünülen dişmerkez güçlendiricilerin binanın depreme karşı dayanımındaki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, hesaplanan binada eksenel güçlendiricilerin yerine dişmerkez güçlendiriciler yerleştirilip karşılaştırma yapılmıştır. Karşılaştırmada“Pushover”analizi kullanılmıştır. Bu analizin amacı yapının gerçek kapasitesini bulmak ve deprem sonrasında oluşacak hasarları önceden belirlemektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NONLINEAR STRUCTURAL ANALYSIS AND DESIGN OF MULTISTORY STEEL BUILDING In building industry, economy is getting more important. Engineers are trying to find the optimum solution between economy and strength. Plastic design is an advantageous replacement for elastic design. In this thesis a four story steel building is designed by using Plastic Design method. This building has four stories. It has seven axes, and at each axis there are six bays. The height of the each story is three meters and the width of the each bay is 7.5 meters. The width and the length of the building are 45 meters. The vertical load analysis is done by using Plastic Design method. To carry the lateral earthquake loads concentrically braced frames are designed by using equivalent seismic load method. After designing the building, the comparison of concentrically braced frames and eccentrically braced frames are done by using performance based design. In the plastic design kinematic method and step by step method is used to decide the sections of the beams. At the first step of the step by step method, the sections, which are designed by kinematic method, are used. At each step, the places of the plastic hinges are found and the calculations are continued till the failure occurs at the continuous beam system. After designing the beams, the shear force control and deflection control is done. The sections are changed at the beams where these controls are not satisfied. In the calculation of deflection, elastic design rules are used. In this thesis, it also has been searched alternative methods in order to strengthen the building under seismic loads. For this aim, eccentrically braced frames are used instead of concentrically braced frames. And these systems are compared by using Pushover analysis. This analysis aims to find out the actual capacity of the structure and estimate accurately the damage that the structure will likely have after an earthquake.