Quality of service in IP network
IP bilgisayar ağlarında servis kalitesi
- Tez No: 112131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DELİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET IP BİLGİSAYAR AĞLARINDA SERVİS KALİTESİ Son yıllarda bilgisayar ağlarının gelişiminde iki olay önemli rol oynamıştır: Çoklu ortam ve gerçek-zaman uygulamalarındaki artan ihtiyaçlar ve bilgisayar ağlarında İP protokolünün en yaygın standart haline gelmesi. Bu durumda İP protokolü üzerinden bu tip özel uygulamaların çalıştırılabilmesi için özel yöntemlerin (servis kalitesi) kul lanımı kaçınılmaz hale gelmiştir. Böylece IETF servis kalitesi konusunda ilgisini yoğun laştırmış, Tümleşik Servisler (Integrated Services) ve Farklılaştırılmış Servisler (Differ entiated Services) çalışma gruplarını kurmuştur. Bu çalışma grupları da, Tümleşik Servisler ve Farklılaştırılmış Servisler adı altında bazı standartlar ve yöntemler geliş tirmiştir. Öte yandan bu çalışmaların problemi çözdüğü de söylenilemez, çünkü paket büyüklükleri, ağın yapısı, ağ trafiğinin yoğunluğu gibi faktörlerin servis kalitesi zerindeki etkileriyle ilgili problemler çözülmemiştir. Bu çalışmamızda Tümleşik ve Farklılaştırılmış servislerde kullanılan temel yön temler incelenmiştir. Çoklu ortam ve gerçek-zaman uygulamalarına gerekli bant geniş liğinin sağlanması, minimum gecikme ile paketlerin iletilmesi problemleri ile özellikle ilgilenilmiştir. Bu amaçla Tümleşik Servisler için RSVP, Farklılaştırılmış Servisler için ise RED, CBQ, SFQ, WFQ, DRR gibi çeşitli kuyruk yönetimi algoritmaları kul lanılmıştır. Farklı ağ yapılarıyla benzetimler yapılıp paket büyüklüğünün, ağ trafik yoğunluğunun ve ağ yapısının servis kalitesi üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT QUALITY OF SERVICE IN IP NETWORKS In the last years two event played an important role in the development of computer network: increase in the need of using real-time and multimedia applications in computer networks and increase in using IP standard in computer networks. Thus, special treatment for this kind of applications, or need for Quality of Services (QoS), in IP became inevitable. Internet Engineering Task Force (IETF) was interested in QOS and created firstly Integrated Services (IntServ) Working Group and secondly Differentiated Services (DiffServ) Working Group. These workings developed some standards and methods. However, this has not solved the problems completely. Problems concerning how QoS for IP can be used in practice effectively under different network conditions such as net work topology, packet size, network utilization have remained unsolved. To solve these problems, a system that can process the packets by taking in to account these network conditions is necessary. Queue management systems can be used for this purpose. In our study, we examined basic queue management systems for DiffServ such as Stochastic Fair Queueing, Deficit Round Robin, Class Based Queueing, Random Early Detection, Weighted Fair Queueing, and Resource Reservation Protocol for IntServ. The basic problems and possible solutions of these services are examined by using simulations. The parameter selection problem according to the network and traffic properties, and the problem associated with the inability to provide minimum delay and jitter and to provide enough bandwidth for real time flows are specifically concerned in simulations. Performances of these services are evaluated using simulations.