Document image classification using wavelet coefficient distributions
Dalgacık katsayıları dağılımı kullanarak belge imge sınıflandırması
- Tez No: 112151
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ANARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET DALGACIK KATSAYILARI DAĞILIMI KULLANARAK BELGE İMGE SINIFLANDIRMASI İmge sınıflandırma, bir imgenin daha önce tanımlanmış sınıflardan hangisine ait olduğunu belirleme işlemidir. Belge imgeleri, yazı, grafik ve fotoğraf imgelerinden bir veya birkaçını içerebilir. Belge imgelerine örnek olarak internet sayfalan gösterilebilir. Bu tezde, bir imgenin fon, yazı, grafik ya da fotoğraf sınıflarından hangisine ait olduğunu belirlemek için dalgacık dönüşüm katsayıları dağılımının kullanımı anlatılmaktadır. Fon, belge imgelerindeki düz boş alanlardır. Yazı ise olağan iki renk seviyeli yazılardır. Grafik, bilgisayar programları ile oluşturulmuş yapay grafikler sınıfıdır. Fotoğraf ise sürekli renk tonuna sahip imgeler sınıfıdır. Sınıflandırma işleminde ölçüt olarak, Laplace dağılımına benzerlik ve dağılımın yüksek derecede ayrık olması kullanılmıştır. Laplace dağılımına benzerlik ölçütü için iki yöntem kullanılmıştır: ki-kare testi ve Kolmogorov - Smirnov sınırı. Tezde ayrıca sınıflandırma işlemi için kullanılan algoritma, ve bu algoritma ile oluşturulan bilgisayar programının sonuçları sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DOCUMENT IMAGE CLASSIFICATION USING WAVELET COEFFICIENT DISTRIBUTIONS Image classification is the process of deciding that an image belongs to one of the predefined classes. Document images are images, which may include one or more of text, graph, and photograph images. An example for a document image is a web page. In this MS thesis, wavelet coefficient distribution of images is used to decide if the image belongs to one of four classes: background, text, graph, or photograph. Background is the smooth blank regions. Text is interpreted as ordinary bi-level text. Graph is the class for artificial graphs produced by computer tools. Photograph is the class for continuous-tone images. Goodness of fit to Laplacian distribution and likelihood of being a highly discrete distribution are used as figure of merit for the classification process. To measure goodness of fit two techniques are used: chi-squared test and Kolmogorov - Smirnov bound. An algorithm for this classification process, and the results of the computer program written with this algorithm is presented in this thesis.