Keyword based search engine optimization using bag of words algorithm
Anahtar kelime tabanlı arama motoru optimizasyonu kelime çantası algoritması kullanarak
- Tez No: 829301
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Analiz için metin verileri, bilimde temel bir faaliyettir. Bilimsel alanların çeşitliliği, tür ve sağlanan bilgiler açısından çok heterojen veriler üretir. Laboratuvarımızda, farklı geçmişlere sahip görüntülerden anlamsal öğeler çıkarmak için birçok proje yürütülmüştür. Belge sınıflandırması veya belge sınıflandırması, kütüphane bilimi, bilgi bilimi ve bilgisayar bilimlerinde bir sorundur. Bu görev, bir belgeye bir veya daha fazla sınıf veya kategori atamaktan oluşur. Bu,“manuel olarak”(veya“entelektüel olarak”) veya algoritmalar aracılığıyla yapılabilir. Bu tezin ana katkıları, kullanıcıyla çok daha kişiselleştirilmiş yeni bir etkileşim yolu yaratmaktır. bugün topladığımız veriler, yakın zamana kadar göremediğimiz kadar büyük olan şeyleri görmemizi sağlıyor". veriler kategorize edilir, yani verilerin ana içeriğini belirten anahtar kelimeler bu verilerle ilişkilendirilirse. Bilimsel makaleler, örneğin, anahtar sözcüklerle ilişkilendirildiklerinde, o yılki konferans profilinin veya bir dergi sayısının analizine yardımcı olur. veritabanında. BOW özellikleri, bu ikisinin bir başka yinelemesi olarak geliştirildiğinden, renk tabanlı çıkarım söz konusu olduğunda RGB ve HSV'den çok daha iyidir. Ayrıca EHD, Wavelet ve diğer bölütleme yöntemlerinden daha iyi bir yöntem olduğunu kanıtlıyor. Bununla birlikte, bu iki özelliğin birleşiminden kaynaklanan bazı anormallikler vardır. Arka planda çok fazla renk olması, merkezdeki nesnenin ağırlığını ortadan kaldırır. Bu tür sorunlar her CBIR sisteminde mevcuttur, ancak daha fazla analizle kesinlikle iyileştirme üzerinde çalışabiliriz.
Özet (Çeviri)
Text data for analysis is an essential activity in science. The diversity of scientific fields produces very heterogeneous data in terms of type and information provided. Many projects have been carried out in our laboratory to extract semantic elements from images from different backgrounds Document classification or document categorization is a problem in library science, information science and computer science. This task consists of assigning one or more classes or categories to a document. This can be done“manually”(or“intellectually”) or through algorithms The main contributions of this thesis is Creating a new way of interacting with the user, much more personalized. the data we collect today allows us to see things that until recently were too big for us to see". data are categorized, that is, if keywords, which indicate the main content of the data, were associated with these data. Scientific articles, for example, when associated with keywords, help in the analysis of the profile of the conference in that year or of a journal issue.in this work we used the bag of words algorithm for keyword extraction from the image and search related content in the database. The BOW features are way better than RGB and HSV when it comes to color based extraction as it is developed as a further iteration to these two. Also the EHD proves to be a better method than Wavelet and other segmentation methods. There are certain anomalies however that arise due to the combination of these two features. Too much of a color in the background takes away the weightage of the centre object. Such problems exist in every CBIR system but with further analysis we can surely work on improvement.