Simulation of local and global handoff in wireless in ATM
Telsiz ATM'de lokal ve global eldeğiştirmenin benzetimi
  1. Tez No: 112199
  2. Yazar: METİN İNANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UFUK ÇAĞLAYAN, DOÇ. DR. CEM ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET TELSİZ ATM'DE lokal ve global ELDEĞİŞTİRMENİN BENZETİMİ Bu çalışma WATM'deki eldeğiştirme problemini inceliyor. WATM'in yapısı gez gin uçbirimlerin ve değişik veri trafik sınıflarının servis kalitesi garantileriyle destek lendiği bir ağ yapısı çerçevesinde irdeleniyor. Kayıpsız bir eldeğiştirme için tampon belleklerin kullanıldıği bir yöntem öneriliyor. Tampon bellekler anahtarlarda yer alıyor ve anahtar-arası ve anahtar-içi eldeğiştirmelerin bu tampon belleğe etkileri C++'da geliştirdiğimiz bir WATM eldeğiştirme benzetim modeli ile inceleniyor. Kullanılan yöntem rassal sonlu olay benzetimidir. Tampon belleğin doluluğu değişik yük durum larında ve farklı sistem değişkenleri için araştırıldı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT SIMULATION OF LOCAL AND GLOBAL HANDOFF IN WIRELESS ATM This work is a concentration on the handoff problem in Wireless Asynchronous Transfer Mode (WATM) networks. The architecture of WATM is described with a view of a mobility enabled network supporting different traffic classes with Quality of Service (QoS). A buffering approach to implement lossless handoff is proposed. Buffers are placed in the switches and effect of intra-switch and inter-switch handoffs on these buffers is evaluated in a WATM handoff model implemented from scratch in C++. The method used is the stochastic discrete event simulation. Buffer occupancy under different loads and with different system parameters is investigated.