Seismic evaluation of existing multi storey reinforced concrete building
Çok katlı betonarme yapının deprem analizinin yapılması
  1. Tez No: 112201
  2. Yazar: EROL KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET ÇOK KATLI BETONARME YAPININ DEPREM ANALİZİNİN YAPILMASI 1998 Adana-Ceyhan depreminden sonra bir çok betonarme yapı hasar gördü, bu binalar arasında orta hasarlı olanların onarım ve güçlendirmeye ihtiyaçları vardı. Bu çalışmada orta hasarlı altı katlı bir betonarme yapı örnek olarak alınmış ve elastik, dinamik ve kapasite spektrumu analizleri ayrı ayrı uygulanarak, binanın sismik özellikleri incelenmiştir. Binanın güçlendirme öncesi ve sonrası durumu, üç boyutlu modelleme üzerinde elastik ötesi statik analiz yapılarak ayrıca incelenmiştir. Binanın her iki durumu için çerçeve sisteminin yanal yük taşıma kapasitesi statik itme analizi yöntemi ile elde edilmiştir. Elde edilen kapasite eğrileri, Kapasite Spektrumu Metodu (CSM) kullanılarak İvme-Deformasyon Tepki Spektrumları (ADRS) formatında deprem spektrumu ile karşılaştırılmış ve yapının performansı belirlenmiştir. Bu analizin sonuçlan seçilen orta hasarlı binaya uygulanabilir onarım ve güçlendirme yönteminin binanın deprem sırasındaki davranışı açısından yeterli derecede etkin olduğu sonucunu göstermiştir. Takviye amacıyla eklenen perde duvarlar binanın yanal ötelenme kapasitesini ve rij itliğini önemli ölçüde artırmıştır. Takviye sonucunda yapının deformasyon kapasitesi de artmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT SEISMIC EVALUATION OF EXISTING MULTI STOREY REINFORCED CONCRETE BUILDING After 1998 Adana-Ceyhan Earthquake, many reinforced concrete buildings damaged and some of them, which moderately damaged needed repairing and strengthening. In this study, one of the moderately damaged six-storey building is selected and analyzed by performing code static (elastic) analysis, code dynamic analysis and capacity spectrum analysis after completing of seismic evaluation of the given structure, the states of the building before and after strengthening are compared by performing inelastic static analysis on three-dimensional model. In both states, the lateral load carrying capacity of the frame system is determined by nonlinear static loading procedure called pushover analysis. Then, the capacity of the structure is compared with earthquake demand in Acceleration Displacement Response Spectra (ADRS) format by Capacity Spectrum Method (CSM) and the performance of the structure is estimated. The results of the analyses show that the applied static, dynamic and pushover analysis are compatible with each other and rehabilitation procedure applied to the moderately damaged structure in Adana city is satisfactorily effective in response to an earthquake excitation. The added shearwalls increase the lateral stiffness and strength considerably. The deformation capacity of structure is also improved.