Betonarme çok katlı yapıların deprem performansının statik itme ve zaman tanım alanında doğrusal olmayan yöntemlerle incelenmesi
Seismic performance evaluation of a multi-storey RC building by nonlinear static pushover and time history analysis
  1. Tez No: 485264
  2. Yazar: ABDULLAH DOĞUŞ TINAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH NECMETTİN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Depremsellik açısından aktif bir bölgede bulunan ülkemizde deprem etkilerinin oluşturduğu hasar ve can kayıplarını en düşük seviyede tutabilmek için, depremin yapılar üzerinde oluşturduğu etkileri göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Bu gerekliliğe yapısal anlamda artan ihtiyaçların eklenmesi ile daha kapsamlı ve hassas sonuçlar veren yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır.Depreme dayanıklı yapı tasarımının gerekliliği sebebi ile ülkemizde etkin olarak Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik (DBYBHY) 2007 kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalar ile edinilen bilgiler doğrultusunda mevcut yönetmeliği geliştirmek adına Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) 2016 taslak olarak yayınlanmıştır.Bu taslak yönetmelik deprem yüklerine ve diğer dış yüklere dayanıklı yapı tasarımında; doğrusal davranış kabulü ile dayanıma göre tasarım (DGT) ve doğrusal olmayan davranışları göz önünde bulunduran şekildeğiştirmeye göre değerlendirme ve tasarım (ŞDGT) olarak iki ana yaklaşımdan oluşmaktadır. Bu tez kapsamında TBDY 2016 taslağına uygun olarak betonarme çok katlı bir yapının sabit modlu statik itme ve zaman tanım alanında, doğrusal elastik olmayan yöntemlerle çözümlemesi yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde amaç ve kapsamdan bahsedilmiştir. İkinci bölümde depreme dayanıklı yapı tasarımında kapasite tasarımına ve doğrusal elastik olmayan davranışa değinilmiştir. Üçüncü bölümde TBDY 2016 taslağının performans kavramına yaklaşımı konusunda; bilgi düzeyleri, hasar sınırları, performans düzeyleri verilmiştir. Dördüncü bölümde incelenen yapıya ait genel bilgiler, matematiksel modelinin hazırlanması, statik itme ve zaman tanım alanında doğrusal elastik olmayan çözümlemelerin oluşturulması ve uygulanması konuları anlatılmıştır.Ayrıca deprem kayıtlarının ölçeklenme ve benzeştirilme yöntemlerine değinilmiştir. Son bölüm olan beşinci bölümde sonuçlar ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the seismic zones of the world, damages caused by earthquakes at a level that can not be overlooked. Turkey is also one of in that zones and earthquakes which are occured recently have confirmed this situation. To prevent the casualities and econonomical loss due to earthquakes, seismic codes were developed and in Turkey, currently (Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik - DBYBHY 2007) has been used. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği - TBDY 2016 was prepared and published as a draft to improve existing regulations in line with the information obtained through the studies have been made. There are two main approaches of designing earthquake resistant buildings in this draft code. These are strength based design with linear behaviour assumption and deformation and displacement based design which also considers nonlinear behaviour. In strength based design nonlinear response of materials and second order effect are not considered which causes limited information about structural performance during an earthquake. In this study, nonlinear behaviour of a multi-storey reinforced concrete building is examined with pushover and time history analysis according to TBDY 2016 draft code. In the first chapter, the purpose and scope of this study were explained. The second chapter includes earthquake-resistant structural design which are elastic design and capacity design. The third chapter gives information on the concept of performance from the point of view of TBDY 2016 draft code. The fourth chapter is about the studied building. General information was given such as the height, structural plan, purpose of use, ground type and seismicity class. The fifth chapter is about the results of the nonlinear static pushover and nonlinear time history analyses and comparison of them.