Evolution of rotation in tokamak plasmas
Tokamak plazmalarında dönme hareketinin gelişimi
  1. Tez No: 112232
  2. Yazar: CUMA YARIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUR DAYBELGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
TOKAMAK PLAZMALARINDA DÖNME HAREKETİNİN GELİŞİMİ ÖZET Bu çalışmada, büyük açıklık oranına sahip, hem keyfi hem de dairesel kesitli tokamak plazmalarının kenar bölgeleri için iki-akışkan (proton ve elektron) denklemleri mertebelendirilmiş ve düzenli pertürbasyon yöntemiyle indirgenmiştir. Plazmanın yüksek çarpışmalı ve (manyetik sıkıştırmayla karşılaştırıldığında) düşük gaz basınçlı bir rejimde bulunduğu varsayılmıştır. Kenar bölgesinde, sıcaklık ve yoğunluk profilleri merkezden daha diktirler. Bu bölgede, sonlu Larmor yarıçapının sonlu olması ve eylemsizlik etkileri önemli rol oynarlar ve bu nedenle hesaplara katılmışlardır. Hem keyfi hem de dairesel kesitli tokamak plazmaları için (manyetik alana) paralel momentum denklemi elde edilmiştir. Bulunan denklem, sıcaklık dağılımı profillerinin yatay olduğu durumlar için daha önce elde edilmiş ifadelerle uyuşmaktadır. Toroidal momentum denklemiyle birlikte, elde edilmiş olan denklemin dairesel kesit durumunda basitleştirilmiş hallerinin denge çözümleri Runge-Kutta sayısal çözüm yöntemiyle üretilmiştir. Elde edilen sonuçların deneylerle nitelik açısından karşılaştırılmaları yapılmış ve sonuçların bu bakımdan deneylerle uyuştukları görülmüştür. Denklemler, ikinci kez, bu defa toroidal akış hızı için sanki-doğrusal bir kısmi diferansiyel denklem elde etmek üzere basitleştirilmişlerdir. Bu denklem, analitik olarak, karakteristikler yöntemiyle çözülmüştür. Bazı çözümlerin akla yatkın olarak bulunmalarına karşın, bazı katsayı değerleri için, sonuçların fiziksel olarak anlamı olmayan çok-değerli çözümler oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
EVOLUTION OF ROTATION IN TOKAMAK PLASMAS SUMMARY In this study, the terms of the two-fluid equations (ion and electron) have been put in order, and the equations have been reduced for the edge region of the large aspect ratio tokamak plasmas with both arbitrary and circular cross-section, by the regular perturbation method. The plasma has been assumed to have been in a high collisonal state, and low gas pressure regime (comparing to the magnetic compression). At the edge, the temperature and density profiles are steeper than at the core. In this region, the finite Larmor radius and inertia effects play an important role in the motion of the plasma, and, therefore, have been considered in the calculations. A reduced momentum equation, parallel to the magnetic field, has been obtained for tokamak plasmas with both arbitrary and circular cross-sections. The derived equation agrees with the previously obtained expressions in the relatively flat gradient limit. In the case of circular cross-section, the equilibrium solutions of the simplified version of this equation, together with the toroidal momentum equation, have been produced by using Runge-Kutta numerical solution method. A qualitative comparison of the results and the experiments shows a good agreement. The same equations were simplified a second time to get a quasi-linear partial differential equation for the toroidal flow velocity. This equation has been solved analytically via the method of characteristics. Although some of the solutions were found to be reasonable; for some set of coefficients, the results were seen to be multiple-valued ones which have no physical meaning. TJC YÖKS1KÖ?RETÎM KUBULO