Samsun ili Tekkeköy ilçesi atık su uzaklaştırma sistem araştırması
- Tez No: 11228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN NURİ ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
65 ÖZET Bu çalışmada Tekkeköy ilçe merkezinin Belediye sı nırları içerisinde kalan bölümünde çevresel şartlar dikka te alınarak evsel ve küçük endüstriyel kullanılmış sular ile yağış suları için kullanılacak en ekonomik ve sağlıklı kullanılmış su uzaklaştırma sistemi araştırılmış ve proje lendirilmiştir. Öngörülen işletme koşullarını sağlayan 78.500 m. uzunluğundaki kullanılmış su kanal sistemi, hidrolik hesap la kullanılmış su adlı paket program kullanılarak bilgisa yar ile boyutlandırılmıştır. İller Bankasının konuyla ilgi li kriterlerine uygun olarak yapılan ilk boyutlandırma so nuçlarında özel durumlar dikkate alınarak elde edilen yeni verilerle değişiklikler yapılarak son çözüm elde edilmiştir. İlçenin her bölgesini kapsayan yağış suyu kanal sis temi yapımı ekonomik açıdan uygun olmadığı gibi ilçenin tü müne yağış suyu kanal sistemi gerekli değildir. İlçenin mer kezini kapsayan yağış suyu 4450 metre uzunluğundaki kanal ağı meteorolojik ve topoğrafik etkenler göz önüne alınarak yağış suyu adlı paket program kullanılarak boyutlandırılmış tır.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY This work relates to a research and design for the most economic and sound system of removal of the domestic and small-industrial used water and stormwater within the municipal boundaries of the Township of Tekkeköy, taking account of the environmental conditions. The used water canal system of 78.500 m which meets the prescribed operational requirements was sized with the aid of computer through the package program named the hydraulic calculations for used water. Having been carried out in accordance with the related criteria of iller Banka sı, this initial sizing was later altered as per the latest data obtained by taking account of the specific cases, to find the final solution. Construction of a township-wide stormwater canal system is neither economically feasible nor necessary. The stormwater canal network of 4,450 m which is to discharge the center of the township was then sized through the package program named the stormwater, taking account of the meteorological and topographic factors.