Samsun ili Tekkeköy ilçesinde yetişen ümitvar muşmula genotiplerinin belirlenmesi
Determination of promising medlar genotypes in Tekkeköy district of Samsun
- Tez No: 571021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırma 2017 ve 2018 yıllarında Samsun ili Tekkeköy ilçesi mahallelerinde doğal olarak yetişen muşmula (Mespilus germanica L.) popülasyonu içerisinde ümitvar olanlarını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada 15g ve üzeri meyve ağırlığına sahip genotipler seçilmiştir. Çalışmada 33 genotip incelenmiştir. İncelenen genotiplerde meyve ağırlığı, meyve eti oranı, toplam kuru madde miktarı, suda çözünebilir madde miktarı ve C vitamini miktarı dikkate alınarak ümitvar genotipleri belirlemek amacıyla tartılı derecelendirme metodu kullanılmıştır. Araştırmanın ilk yılında (2017) meyve ağırlığı 15.08-25.44 g, meyve hacmi 14.36-24.11 mL, ostiol çapı 11.40 -24.01 mm, meyve eti oranı %78.63-92.41, toplam kuru madde miktarı %64.20-78.01,SÇKM içeriği %8.4-17.6, titreedilebilir asitlik %0.50-0.98, C vitamini miktarı 9.60-40 mg 100 g-1, toplam fenolik içeriği 122.5 -754.5 mg GAE 100g-1, FRAP testine göre antoksidan aktivitesi 6.282-30.310 mmol TE 100 g-1, DPPH testine göre antioksidan aktivitesi 2.329 -7.537 mmol TE 100g-1 arasında tespit edilmiştir. İkinci yılında (2018) ise meyve ağırlığı 15.13-22.15 g, meyve hacmi 15.51-23.05 mL, ostiol çapı 10.04-23.64 mm, meyve eti oranı %74.03-94.45, toplam kuru madde miktarı %67.25-.79.24, SÇKM içeriği %6.8-15.9, titreedilebilir asitlik %0.27-1.34, C vitamini miktarı 7.0-34.0 mg 100g-1, toplam fenolik içeriği 101.0-911.9 mg GAE 100g-1, FRAP testine göre antoksidan aktivitesi 1.203-15.068 mmol TE 100g-1, DPPH testine göre antioksidan aktivitesi 1.133-9.778 mmol TE 100g-1 arasında değişmiştir. Çalışmada 'Tartılı Derecelendirme' sonucunda en yüksek puanı alarak iyi grupta yer alan 4, 25, ve 5 nolu genotipler ümitvar genotipler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the promising genotypes of medlar (Mespilus germanica L.) grown naturally in the neighborhoods of Tekkeköy district of Samsun province during the 2017 and 2018 years. In the study, genotypes with a fruit weight of 15g and more were selected. In the study 33 medlar genotypes were examined. Weighted Ranked Method was used to determine the promising genotypes by considering fruit weight, fruit flesh content, total dry matter content, soluble solid content and vitamin C content in the examined genotypes. In the first year of the study (2017) fruit weight ranged from 15.08 g to 25.44 g, fruit volume ranged from 14.36 mL to 24.11 mL, ostiol diameter ranged from 11.40 mm to 24.01 mm, fruit flesh rate ranged from 78.63 to 92.41%, total dry matter content ranged from 64.20% to 78.01%, SSC ranged from 8.4% to 17.6%, titratable acidity ranged from 0.50% to 0.98%, vitamin C content ranged from 9.60 mg 100g-1 to 40.0 mg 100g-1, total phenolic content ranged from 122.5 mg GAE 100g-1 to 754.5 mg GAE 100g-1, according to FRAP test antioxidant activity ranged from 6.282 mmol TE 100g-1 to 30.310 mmol TE 100g-1, according to the DPPH assay antioxidant activity ranged from 2.329 mmol TE 100g-1 to 7.537 mmol TE 100g-1. In the second year (2018) fruit weight varied from 15.13 g to 22.15 g, fruit volume varied from 15.51 mL to 23.05 mL, ostiol diameter varied from 10.04 mm to 23.64 mm, fruit flesh rate varied from 74.03% to 94.45%, total dry matter content varied from 67.25% to 79.24%, SSC varied from 6.8% to 15.9%, titratable acidity varied from 0.27% to 1.34%, vitamin C content varied from 7.0 mg 100g-1 to 34.0 mg 100g-1, total phenolic content varied from 101.0 mg GAE 100g-1 to 911.9 mg GAE 100g-1, according to FRAP test antioxidant activity varied from 1.203 TE 100g-1 to 15.068 mmol TE 100g-1, according to the DPPH assay antioxidant activity varied from 1.133 mmol TE 100g-1 to 9.778 mmol TE 100g-1. As a result of the 'Weighing Ranked Method', in the best group has the highest score of three genotypes, 4, 25, and 5 genotypes were identified as promising genotypes in this study.