Samsun ili fasulye ekim alanlarında enfeksiyon oluşturan bakteriyel etmenlerin belirlenmesi
Determination of bacterial agents in bean growing areas in Samsun province
  1. Tez No: 374102
  2. Yazar: MURAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN MURAT AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma Samsun İli'nde fasulye üretimi yapılan, Çarşamba, Terme, Bafra, Tekkeköy ve Ladik İlçeleri'ndeki ekim alanlarında fasulye bakteriyel etmenlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu ilçelerde 2013 ve 2014 yılı vejetasyon dönemlerinde toplam 27 köy ve 86 arazide survey çalışmaları gerçekleştirilmiştir. 163 adet hastalıklı fasulye yaprak örneklerinden yapılan izolasyonlarda 58 bakteriyel izolat elde edilmiştir. İzolatlar morfolojik karakterlere, biyokimyasal, patojenisite ve moleküler testlere göre tanılanmıştır. Bu bakteriyel izolatların 8'i (% 14) Xanthomonas axonopodis pv. phaseoli, 5'i (% 9) Pseudomonas savastanoi pv. phaseolicola olarak tanılanmıştır. Xanthomonas axonopodis pv. phaseoli Çarşamba İlçesi'nden, P. savastanoi pv. phaseolicola Bafra ve Ladik İlçeleri'nden toplanan yaprak örneklerinden izole edilmiştir. Patojenisite testlerinde, tanısı tapılan 13 izolat arasından seçilen 4 X. axonopodis pv. phaseoli (Ça. Sa. 7, Ça. Kö. 2, Ça. Kö. 3, Ça. Aş. 3) ve 2 P. savastanoi pv. phaseolicola (La. Ak. 9, Ba. Ka. 2) izolatları ile 5 farklı fasulye çeşidine yapılan petri denemesinde 6 izolatın tümüne karşı en duyarlı fasulye çeşidi Göynük - 98 olarak belirlenmiştir. Seçilen 6 izolatın hastalık şiddetleri Göynük - 98 fasulye çeşidinde saksı denemesi yapılarak belirlenmiştir.Xanthomonas axonopodis pv. phaseoli ve P. savastanoi pv. phaseolicola için sentezletilmiş farklı primer çiftleri kullanılarak Touch down koloni PCR yöntemiyle 13 izolatın moleküler tanısı yapılmıştır. Samsun İli'nde bu etmenlerin varlığının kesinliği ilk kez bu tanı çalışmasında ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine bean bacterial agents in Çarşamba, Terme, Bafra, Tekkeköy, and Ladik towns which are the largest producers of bean in Samsun province. In these towns, a total of 27 villages and 86 fields were carried out on the land surveyor in the vegetation period of 2013 and 2014. 58 bacterial isolates were obtained from 163 diseased leaf samples isolations. The isolates were identified according to the morphological characteristics, biochemical, pathogenicity and molecular tests. The isolates were identified as; Xanthomonas axonopodis pv. phaseoli 8 (14%), Pseudomonas savastanoi pv. phaseolicola 5 (9%) among these 58 bacterial isolates. Xanthomonas axonopodis pv. phaseoli from Çarşamba town, Pseudomonas savastanoi pv. phaseolicola from Bafra and Ladik towns, were isolated from collected diseased leaf samples. In the pathogenicity tests, Göynük - 98 was determined as the most sensitive variety to all isolates in petri dish experiment conducted with 5 different bean varieties and choosen 4 X. axonopodis pv. phaseoli (Ça. Sa.7, Ça. Kö. 2, Ça. Kö. 3, Ça. Aş. 3) isolates and 2 P. savastanoi pv. phaseolicola (La. Ak. 9 , Ba. Ka. 2) among identified these 13 isolates. Disease severity of these choosen 6 isolates for both bacterial agents were determined on Göynük - 98 variety by performing pod experiment. Molecular identification of these 13 isolates were done by Touch down colony PCR method with using different primer pairs which were synthesized for X. axonopodis pv. phaseoli and P. savastanoi pv. phaseolicola. These agents certainty of presence in Samsun province was revealed for the first time in this performed diagnostic study.