Bazı badem tiplerinin masa aşısı ile çoğaltılması üzerine bir araştırma
A Study on the propagation of different almond types by indoorgrafting
  1. Tez No: 11230
  2. Yazar: AYŞE KARABUĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT MEHMET ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
-62- 7- ÖZET Bu çalışmada, badem çöğür anaçlarına kontrollü şartlarda Tip 1, Tip 2 ve Tip 3 bademleri 1987 yılının Kasım ve Aralık aylario.J.le 1908 yılının Ocak ayında aşılanmıştır. Bademlerde aşı tutması üzerine, badem tiplerinin etkiai önemli değildir. Pakat aşının başarısı üzerine aşılama zamanı nın etkisi önemli bulunmuştur. Nitekim üç badem tipinde de en iyi aşılama zamanı Ocak ayı olmuştur. Tiplere göre bu aydaki başarılı aşı oranlarif Tip l1 de % 83.33, Tip 2 'de % 80.00 ve Tip 3 'de % 90.00 olarak tespit edilmiştir. Aşıların yaşaması bakımından en iyi sonuç kasım ayı aşı larından elde edilmiştir. Kasım ayında yapılan aşıların yaşa ma oranı Tip 1 bademinde % 72.72, Tip 2 bademinde % 65 »33 ve. Tip 3 bademinde % 52.50 olarak tespit edilmiştir. Sürgün boyu gelişimi bakımından aşılama zamanları ve aşı lanan tipler arasında istatistik! açıdan önemli ölçüde fark bulunmuştur. En iyi sürgün boyu gelişimi kasım ayı aşılarında görülmüş ve bu gelişmeler Tip 1 bademinde 16.70 cm, Tip 2 ba deminde 17.78 cm ve Tip 3 bademinde 11,35 cm olarak ölçülmüş tür.
Özet (Çeviri)
-63- 8- SUMMARY A STUDY "ON THE PROPAGATION OP DIFFERENT ALMOND TYPES BY INDOOR GRAFTING In this study, Type 1, Type 2 and Type 3 almods were grafted on almond seodlings under controlled conditions in the November, December 1987 and January 1988. There was significantly differency among the graft success ratio of the types acording to grafting times. January, which gave the the highest graft success ratio that 83.33 % at the type 1, 80.00 % at the type 2 and 90*00 % at the type 3. It was the best grafting time. November was the best month for the survival of the grafts. In this time survi val ratio were 72.72 c/o at the type 1, 65.33 % at the type 2 and 52.50 % at the type 3. It was observed a significantly differency among types and grafting times according to the development of the shoot lenght. November was the best month for the development of the shoot lenght were 16.70 cm at the type 1, 17.78 cm at the type 2 and 11.35 cm at the type 3.