Çay klonlarının (Camellia sinensis L.) verimine ve kalitesine azotlu gübre miktarı ve uygulama zamanının etkileri üzerinde bir araştırma
An İnvestigation on yield and quality of clonal tea (Camellia sinensi L.) of amount and application time of nitrogenous fertilizer
- Tez No: 11232
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ESENDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
7. ÖZET Bu çalışma, Rize yöresinde İki çeşit çay klonu (Gündoğdu-3 ve Derepa- zarı-7) üzerinde en uygun gübre uygulama zamanı ve optimum gübre isteğinin tesbiti amacıyla Çay Araştırma Enstitüsü 'nde yapılmıştır. Deneme, asit reaksiyonlu, tuzsuz, kireçsiz, fosfor, potasyum ve or ganik madde oranı fazla, killi-tınlı bünyeye sahip bir arazide kurulmuş tur. Denemenin yapıldığı ilk yıl bu yörede, yıllık toplam yağış 2698.7 mm, ortalama sıcaklık 13.6 *C ve ortalama nisbi nem % 78; ikinci yıl ise, yıl lık toplam yağış 2163.5 mm, ortalama sıcaklık 14 C ve ortalama nisbi nem % 75.6 olarak bulunmuştur. Gübre uygulamaları; 10 Nisan, 1 Temmuz ve ikiye bölünmek (10 Nisan ve 1 Temmuz) suretiyle yapılmıştır. Üç farklı dozlarda azotlu gübre verilmiştir. Bunlar, dekara 0, 10 ve 15 kg saf madde gelecek şekilde % 20.5' luk amonyum sülfat formunda uygu lanmıştır. Farklı tarihlerde, farklı azot dozları uygulamalarının sürgün boyu, yaprak alanı ve bazı kalite özellikleri üzerindeki etkileri tesbit edilmiş tir. Azotlu gübrenin 10 Nisan' da (1. sürgünden önce) verilmesiyle, birin ci sürgün veriminde diğer sürgünlere oranla belirli bir artış sağlanmış, gübrenin 1 Temmuz 'da (2. sürgünden önce) verilmesiyle verimin diğer ayla ra kaydığı fakat yaş çay veriminin düştüğü tesbit edilmiştir. Gübrenin bö lünmek suretiyle (10 Nisan ve 1 Temmuz) suretiyle verilmesi halinde ise üç sürgün verimlerinin birbirlerine yakın oldukları bulunmuştur. Verilen azotun miktarı artırıldıkça, sürgün boyları, yaş çay verimle ri, yaprak alanları ve kafein oranları artmıştır. Azotun bu etkileri ista tistiksel olarak da çok önemli bulunmuştur, öte yandan; kuru madde, ekst rat, kül, polifenol, selüloz ve duyusal analizleri üzerindeki etkileri istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır.59 Çalışmadan elde edilen bulguların tamamının birlikte değerlendiril mesine göre; iki yıllık çalışma sonuçlarına göre, en uygun gübreleme şekli, yaş çay verimini artıran ve üç sürgün verimini birbirine yakın kılan güb renin bölünmek suretiyle verilmesidir. Dekara 15 kg azot çalışılan azot dozları arasından en uygun gübre dozu olarak tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY An Investigation On Yield And Quality Of Clonal Tea (Camellia sinensi L.) Of Amount And Application Time Of Nitrogenous Fer tilizer. Investigations were conducted with Turkish clonel tea, Gündogdu-3 and Derepazari-7, in order to determine the effective application time and the optimum rate of nitrogen fertilizer at the plantation of Tea Re search Station of Turkish Tea Monopoly (Caykur). The field experiments were established under the high rainfed con ditions on major representative tea producing soils at the eastern Black Sea Coastal area, in 1988 and 1989. Soils of the experimental plantation were poor in lime and salt, rich in phosphorus, potassium, and organic matter. It was highly deep, c- lay-loam textured with an acidic reaction (PH= 4.68-5.29). The annual pre cipitation, relative humidity and the average temperature during the years of study, 1988 and 1989; and also a long-term period (1940-1980) were 2698.7 mm, % 78, 13.6 fc; 2163.5 mm, % 75.6, 14.0 C, and 2357.0 mm, % 77, 14.2 C, respectively. The clonel tea at seven year-old were given three levels of nitro gen 0, 100, 150 kg per hectare by dividing into two application (April 10 or July 1 ) or at a single application of each level of nitrogen. All possible combination of the rates of nitrogen and application time were included, making 6 combinations in all. Treatments were arranged in a split plot experimental design with four replications. Application time comprised to main plots, and the nitrogen fertilizer rates subplots, respectively. Ammonium sulphate as of 20.5 % was used as fertilizer material. Also 8 kg per hectare of each, P^Oj- and K20 were used uniformly to all plots. All fertilizers were broadcast and mixed by hoe on decided application date. It was investigated the effects of application time of nitrogen61 fertilizer at different levels on some morphological traits, yield and qu ality of processed tea product. The results obtained from this investigation would be summarized as follow: 1. Earlier application of nitrogen produce remarkable increases in ratio of first plucked yield in comparison with total yield, but the later application resulted in the increase of later plucked yields. On the other hand, the application of fertilizer by dividing produced the highest yield and this way of the application also increased the 211 and 3 plucking yi eld in compairing the earlier application. 2. As would be expected, increasing the nitrogen rates produce sig nificantly increases in yield. 3. As nitrogen fertilizer rate was increased significantly increa ses in the length of banjiness, leaf size, percantage of cafein but not sig nificant effects on dry leaf matter, extraction ratio (Water-soluble matter), ash, polyphenol, fiber and affectiveness have been observed. In the interpretation of results, it is concluded that; 150 kg of nitrogen would be suggested and must be applied by dividing equally on Ap ril 10 and July 1 to optimize the yield and yield quality, and also to ma nage the plucking of leaves in accordance with the processing Çaykur green tea plants.