Kilikya bölgesinden derlenen Roma Dönemine ait sikkelerin kimyasal yapısı
The Chemical properties of the Roman coins collected from Cilicia region
  1. Tez No: 112411
  2. Yazar: SUAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ KILIKYA BÖLGESİNDEN DERLENEN ROMA DÖNEMİNE ATT SİKKELERİN KİMYASAL YAPISI SUAT ŞAHIN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARKEOMETRİ ANA BİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Servet YAMAN Yıl : 2001, Sayfa : 63 Jüri : Prof. Dr. Servet YAMAN : Prof Dr. Selim KAPUR : Yrd. Doç. Dr. Necdet SAKARYA Çalışmanın amacı Kilikya bölgesinin Roma dönemine ait sikkelerinden derlenen bir grubunun kimyasal analizlerini onlara zarar vermeyecek Elektron Mikroskobu (SEM) yöntemi ile yapmaktır. Kimyasal analizlerle ortaya çıkacak sonuçlara göre Roma dönemi Kilikya sikkelerinde kullanılan metalleri tanımlamaktır. Ayrıca Kimyasal analiz sonuçlarına göre dönemsel, değersel ve yapım yerine göre farklılık ve benzerlikleri ortaya koymaktır. Bu çalışmanın diğer amaçlarından biriside bölgedeki sahte metal tarihi eser malzeme yapımcılarını caydırmaya yöneliktir. Ayrıca güvenlik kuvvetlerine ve arkeolog arkadaşlara sahte ile orijinal eserlerin tespitini yapabilmelerinde yardımcı olmaktır. Anahtar Kelimeler : Kilikya,, Roma, Sikke, Kimyasal analiz, Tarama Elektron mikroskobu ( SEM )
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS THE CHEMICAL PROPERTIES OF THE ROMAN COINS COLLECTED FROM CILICIA REGION SUAT ŞAHIN DEPARTMENT OF ARCHAEOMETRY INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Servet YAMAN Year: 2001, Pages : 63 Jury : Prof. Dr. Servet YAMAN : Prof. Dr. Selim KAPUR : Ass. Prof. Dr. Necdet SAKARYA The chemical properties of the selected Roman coins of the Cilicia regions was determined using scaning electron microscope without damaging the sampley. Thus, chemical properties of the metals used in producing Roman Coins of the Cilicia region was determined aloney with variations, anel similaureties according to production site in relation to their chemical composition. Moreover, determination methods of fake coins was also defined in this study, which will quicle security forces and archaelogists to distinquish originals from fake coins. Key Words : Cilicia, Roman, Coins, Chemical analyses, Scanning Electron Microscope II