Tam zamanında üretim sisteminde gerekli kanban sayısının belirlenmesi
Determination of the required kanban numbers in just-in-time production system
  1. Tez No: 112434
  2. Yazar: HAKAN DİNÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ TAM ZAMANINDA ÜRETİM SİSTEMİNDE GEREKLİ KANB AN SAYISININ BELİRLENMESİ HAKAN DİNÇER ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman : Yrd.Doç.Dr.Funda YILDIRIM Yıl: 2001, Sayfa: 149 Jüri : Doç.Dr.Rızvan EROL : Yrd.Doç.Dr. Sami ARICA Günümüzde işletmeler değişen sosyal, politik ve ekonomik koşullar altında varlıklarını sürdürmek zorundadırlar. Eldeki kaynakların, uygun yerde, zamanında ve verimli kullanımı ile değişikliklere uyum sağlanabilir. Tam zamanında üretim sistemi (TZÜ) II. Dünya Savaşı' ndan sonra Japonya' da uygulaması başlayan, stok maliyetini sıfıra yakın bir noktaya getirmeye çalışan bir sistemdir. Sistemin temel amacı, tedarik, üretim ve talep dengesi arasında entegrasyonu sağlayarak, sıfır stok bazında yüksek kalite-düşük maliyetle üretim gerçekleştirmektir. Bu çalışmada, ülkemiz açısından yeni bir sistem olan TZÜ sistemi çeşitli yönleriyle incelenmiş ve uygulanabileceği endüstriler belirtilmiştir. Ağaç işleri ve mobilya üzerine üretim yapan bir işletmede kanban sayılarının belirlendiği bir uygulama yapılmıştır. Anahtar Kelimeler ; Tam Zamanında Üretim (TZÜ), Kanban
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Msc THESIS DETERMINATION OF THE REQUIRED KANBAN NUMBERS IN JUST-IN-TIME PRODUCTION SYSTEM HAKAN DİNÇER DEPARTMENT OF INDUSTRY INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Yrd.DoçDr.Funda YILDIRIM Year: 2001, Pages: 149 Jury : Doç.Dr.Rızvan EROL : Yrd.Doç.Dr.Sami ARICA In recent years, firms need to survive under changing social, economic and politic conditions. This could only be achieved by using available resources efficiently at the right time and at the right place. Just-in-time production system which was introduced in Japan after the World War II, aims to reduce the level of inventory to zero eventually. The main aim of the system is to achieve high quality and low cost production at very low inventory levels by achieving the integration among supply, production and balance of demand. In this study, just-in-time production system which is very new for Turkey was examined and industries for where the system could be appropriate was determined. An application to determine Kanban numbers is performed in a firm that manufactures wood works and furniture. Key Words : Just In Time Production (JIT), Kanban